header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Pražské náplavky jsou v životě hlavního města nenahraditelné. Vltava v historii představovala klíčovou dopravní tepnu a zároveň překážku, zdroj pitné vody i odpadní stoku, a také neustálou hrozbu v podobě ničivých povodní. Zásadní proměna nastala až ve druhé polovině 19. století, kdy probíhala výstavba nábřežních zdí. V současné době pražské náplavky hojně slouží nejen k lodní dopravě, ale též k volnočasovým aktivitám a k pořádání kulturních, gastronomických, sportovních a jiných akcí. Pražská nábřeží a náplavky tvoří jednu z nejatraktivnějších částí hlavního města Prahy z hlediska panoramatu a napojení na městské centrum.
Revitalizace pražských náplavek je jedna z největších investic hlavního města Prahy do veřejného prostoru za poslední desítky let. Od prvních impulsů k dokončení stavby trval tento proces 10 let. Nově opravené kobky dávají náplavkám tolik potřebné zázemí pro návštěvníky a prodlužují náplavkovou sezónu na celý rok. Vizuálně a výtvarně je nejviditelnější doplnění obloukové klenby šesti kobek na Rašínově nábřeží o velká kruhová okna, která fungují jako otáčivé dveře. Největší křídlo měří v průměru více než 5,4 metru, a váží přes 2 tuny. Otevírání šesti kulatých oken řídí čidla a motor. Šikmá osa po otevření umožňuje dosáhnout dostatečného vstupního prostoru pro kočárky i invalidní vozíky.
Hlavní myšlenkou návrhu rekonstrukce kobek bylo co možná nejjednodušší a nejčistší propojení vnitřního a vnějšího prostoru. Celkem pro návštěvníky ožívá dvacet kobek na Rašínově i protějším Hořejším nábřeží, z toho jsou tři galerie, tři ateliéry, dvě dílny, tři toalety, v jedné je pobočka Městské knihovny, ve zbytku pak kavárny. Autorem nových kobek je architekt Petr Janda a jeho tým ze studia Brainwork.

  • Realizace proměny: duben 2018 – říjen 2019
  • Iniciátor proměny: (A)VOID Gallery s architektem Petrem Jandou
  • Investor: Hlavní město Praha
  • Další partneři realizace proměny (jiní než iniciátor a investor): TRADE CENTRE PRAHA a.s. – správce pražských náplavek, architekt Petr Janda, studio Brainwork
  • Projektant: Ing. Arch. MgA. Petr Janda – Brainwork, Ing. Arch. Petr Souček – Sokoban
  • Realizační firma: Rekomont, a.s., Energie – stavební a báňská a.s., EKOSTAV a.s., AVE-servis, spol. s r.o., SIPRAL a.s., Industriality, s.r.o.
  • Autor (autoři) fotografií: Vojtěch Pavelčík, architekt Petr Janda, BoysPlayNice

Webová stránka proměny Pražské náplavky
Facebook proměny

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy