header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

V roce 2016 koupila rodina Kaplanů zchátralou kulturní památku. Vše, co se dalo, rodina prodala a udělala životní kotrmelec s myšlenkou, že zachrání kousek české historie. Přestěhovala se z velkoměsta na okraj malé vesničky, kde se nachází zapomenutý zámek s poplužním dvorem. Venkovské panství zahrnuje šest hospodářských budov, kašnu, zahradu a park. Celému areálu vévodí budova zámku postavená na základech osídlení sahajícího až do 10. století. Během své existence byl několikrát přestavovaný a dodnes nese výrazné stopy renesance, baroka i klasicismu.
Cílem rodiny je otevřít areál veřejnosti, aby dlouhodobě sloužil ke vzdělávání, zábavě a rekreaci. Jednou zde bude minipivovar, restaurace, historické ubytování a prostory pro zážitkovou turistiku. Areál zámku je již dnes celoročně otevřen k netradičním prohlídkám.
Historicky nejcennější je budova zámku. Její největší sál bude využíván pro kulturní a společenské akce a svatby. V přízemí vznikne malá kavárnička a v podkroví prostor pro výstavy. Interiér i exteriér zámku se pyšní řadou zajímavých architektonických i dekorativních prvků. Za zmínku stojí barokní výzdoba i výmalba v největším sále. Kazetové dřevěné podlahy, malovaný nástěnný oltář či iluzivní výmalba pokojů jsou cennými unikáty, které stojí za to vidět.
Majitelé opravy provádí s citem a konzultují veškeré práce s odborníky. Největší viditelná proměna je vidět na střeše zámku. Dřevěný ručně štípaný šindel, historické vikýře a ozdobné komíny dávají střeše původní okouzlující vzhled. Další práce na zámku i ostatních budovách pak probíhají díky srdci a rukám místních řemeslníků a kamarádů.
Navrátit celému areálu život je práce náročná a zdlouhavá. Někdo tomu říká dobrodružství, jiný sebevražda, obojí je asi pravda.

  • Realizace proměny: září 2016 – dosud
  • Iniciátor proměny: Rodina Kaplanova a Hagerova
  • Investor: Kaplanovi, Ministerstvo kultury ČR – Havarijní program, Plzeňský kraj – Zachování a obnova kulturních památek
  • Plzeňského kraje
  • Realizační firma: řemeslníci z okolí a rodina

Webová stránka proměny https://www.zamek-nemilkov.com/cs
Facebook proměny 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy