header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Šumperská radnice, stojící uprostřed náměstí Míru, změnila za dobu své existence několikrát podobu. Původní gotický a pozdější renesanční vzhled objektu zničily požáry v letech 1513 a 1669. Přestavba proběhla v barokním a klasicistním stylu. Ač se jednalo o skvělý doplněk historického náměstí, představitelé města se rozhodli, že není dobré budovu neustále upravovat. Nechali objekt v roce 1909 zbourat a na jejím místě vyrostla v roce 1911 novorenesanční stavba doplněná módními secesními prvky. Stavbu navrhli L. Schön a G. Berger. Současná rekonstrukce fasády byla pomyslnou třešničkou na dortu, kterou se uzavřela několikaletá rozsáhlá renovace radnice.
Pro obnovu fasád byla požadována stejná technologie a materiál, který byl použit při vzniku budovy. Technologicky bylo postupováno shodně jako před cca 100 lety. Tvrdá škrábaná omítka má specifické technologické postupy. Konečná vrstva musela být nanášena ručně a škrábána speciálními škrabáky. Nerovnost omítek, která je patrná, je však u tohoto postupu běžná a fasádu oživuje. Byla také obnovena původní krytina a doplněny chybějící zdobné klempířské prvky. Na střechu se navrátila keramická krytina bobrovka, klempířské prvky byly obnoveny z předzvětralého měděného plechu s úpravou imitující měděnku.
Díky nové světlé fasádě se uzavřený prostor náměstí Míru rozsvítil. Radnice tak tvoří dominantu nejen náměstí, ale i celého města a je považována za jednu z turistických atraktivit, jež se objevuje na řadě propagačních materiálů. Návštěvníci mají možnost vystoupat na radniční věž, odkud se naskýtá jedinečný pohled na Šumperk z ptačí perspektivy a také výhled na panorama pohoří Hrubého Jeseníku, kterému dominuje nejvyšší hora Moravy Praděd.

  • Realizace proměny: leden – listopad 2018
  • Iniciátor proměny: Mmsto Šumperk
  • Investor: město Šumperk
  • Další partneři realizace proměny (jiní než iniciátor a investor): DiS. Monika Paulová - vedoucí oddělení státní památkové péče MěÚ Šumperk
  • Projektant: Ing. arch. Vít Janků
  • Realizační firma: H & B delta, s.r.o.

Webová stránka proměny město Šumperk
Facebook proměny

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy