header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Důležitou součástí každého významnějšího hradu byly hradní kaple. Ta, kterou nechal na hradě Beckov vybudovat v 15. století vévoda Stibor, byla propojena s obytnými místnostmi v prvním podlaží severního paláce a byla stejně přepychová jako zbytek paláce. Emporu (nadzemní přístupná galerie, otevřená do hlavního prostoru lodi) kaple zdobily překrásné kamenické výtvory. Do empory se vcházelo přímo z obydlí vévody Stibora. Malířská výzdoba byla také skvostná. Obdobná nebyla k vidění po celém Slovensku. Byla dokonalým uměleckým dílem. Kaple byla zničena v 18. století při požáru, který zachvátil ves v podhradí a rozšířil se poté i na hrad. Z kaple zbyly jen ruiny.
Na obnově kaple se podíleli prostřednictvím zájmového sdružení právnických osob Hrad Beckov zástupci společnosti OREA Consulting, spol. s r. o. JUDr. Oliver Baláž, Jana Podhorská a za obec Beckov především bývalý starosta obce Ing. Ján Križan, Ernest Benko a Ing. Jurčacková.
Na kapli byla obnovena střecha, dřevěné dveře s železným kováním a také skleněná rozeta. Obnovou prošlo také ostění oken s následným osazením sklem.
Díky úsilí členů sdružení Hrad Beckov byla hradní kaple obnovena a zprovozněna do té míry, že může sloužit svému účelu. Konají se v ní i svatební obřady. Do kaple se také vrátila věrná kopie zázračné panny Marie, kterou nechal vyrobit vévoda Stibor na konci 14. století.
Beckovská Madona – dřevěná polychromovaná socha v životní velikosti, vyrobená koncem 14. století v Tyrolsku.Ještě za života vévody Stibora byla věnována nově vzniklému klášteru v Novém Městě na Váhem, v 16. století se vrátila zpět na Beckov, odkud ji roku 1526 odvezla Anna Banffyovájako věno do moravských Koryčan. Od té doby je umístěna v místním kostele. Pro její zázračné schopnosti se k ní konají četné pouti.

  • Realizace proměny: duben 2011 – červen 2019
  • Iniciátor proměny: Hrad Beckov,záujmovézdruženie právnických osob
  • Investor: Ministerstvokultúry SR, vlastní zdroje
  • Projektant: A - STUDIO s.r.o., architekt Martin Bóna
  • Realizační firma: ŠPORTSTAV PRIEVIDZA, spol. s r.o.
  • Autor (autoři) fotografií: Jana Podhorská

Webová stránka proměny http://www.hrad-beckov.sk/
Facebook proměny

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy