header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Na místě dnešní Větruše stávala od poloviny 19. století výletní restaurace. U jejího zrodu stál Johann Thomas, který ji nazval na počest panovníka Ferdinanda V., Ferdinandova výšina. Na jejím místě vznikla díky místnímu Turistickému spolku v roce 1897 větší restaurace s charakteristickou vyhlídkovou věží. Stavba se brzy stala oblíbenou dominantou města. Po druhé světové válce se bohužel časté změny majitelů podepsaly na technickém stavu. Na konci 80. let 20. století byla budova zcela uzavřena. Neslavnou éru završil požár v roce 2000, při kterém shořela i vyhlídková věž.
Impuls pro obnovu Větruše vzešel od občanů města Ústí nad Labem. Na jejich popud v roce 2001 město ruinu zámečku koupilo a začalo připravovat náročnou rekonstrukci. Vize byla jasná – navrátit zchátralé výletní restauraci její lesk. Celý proces byl náročný administrativně, stavebně i finančně. Na revitalizaci se podílela řada firem, jejichž práce probíhaly v několika na sebe navazujících projektech. Obnova hlavní budovy a přilehlého okolí probíhala až do roku 2005. Náklady se vyšplhaly až na 130 milionů Kč.
Větruše se dnes opět může pyšnit titulem „výletní zámeček“. Najdeme zde restauraci, nově také přírodní a zrcadlové bludiště, dětské hřiště či sportovní areál. K restauraci byla později přistavěna lanová dráha (2010), která značně zjednodušuje cestu z města na zalesněný vrch Ořechovka. Přibyl také vyhledávaný čtyřhvězdičkový hotel s wellness centrem (2012). Areál je nyní významným turistickým rozcestníkem a oblíbeným místem pro relaxaci, výlety i dobré jídlo. Návštěvníci zde s oblibou fotografují z vyhlídkové terasy či obnovené vyhlídkové věže pohled na město a Labské údolí.

  • Realizace proměny: 2001—2005; 2012
  • Iniciátor proměny: Statutární město Ústí nad Labem a jeho občané
  • Investor: Statutární město Ústí nad Labem, ROP NUTS II Severozápad, soukromé zdroje
  • foto č. 1 autorství Vojtěch Hájek, FOTO STUDIO H

Webová stránka proměny www.usti-nad-labem.cz
Facebook proměny 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy