header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Před 2. světovou válkou zde stál zájezdní hostinec U Bayerů, ke kterému patřila zemědělská usedlost a zahradnictví. Po roce 1946 byli majitelé odsunuti do Německa. Od té doby nemovitost upadala, měnila majitele i své využití – kino, kulturní dům, motel… Až skončila na několik let v dražbě. Obec neměla žádný sál ani kulturní dům. V roce 2017 reptající občané sepsali petici a po politickém boji obec získala v roce 2018 majoritní část budovy. Z vlastních zdrojů ji zrekonstruovala a 19.10 2019 byl kulturní dům slavnostně otevřen.
V obci s více než dvěma tisíci obyvatel nebyla restaurace ani prostor pro kulturní vyžití. Akce se většinou konaly venku pod stany za každého počasí. Lidé namítali, že zde je zchátralý a opuštěný bývalý kulturní dům, a žádali obec, aby jej zakoupila. Nebyli vyslyšeni, dokud se nenašlo pár odvážných obyvatel, kteří pod vedením paní B. Zíkové sepsali petici, a několik zastupitelů, kteří těsně o jeden hlas záměr schválili. Bylo nutné vybudovat kuchyň s restaurací, kde by se v průběhu celého týdne vařilo. Důležité bylo zajistit kvalitní a cenově dostupné jídlo také pro seniory, kteří tvoří obci víc než 50 % obyvatel.
Restaurace Marion byla otevřena 1. 8. 2019, kulturní dům se sálem následně 19. října. Pásku za doprovodu fanfár a vystoupení mažoretek, hostů a bohatého kulturního programu slavnostně přestřihla poslankyně sněmovny MUDr. Věra Procházková společně se starostkou obce Ing. Jaroslavou Brožovou Lampertovou. Okamžitě se začalo vařit pro seniory, každý obdržel od radnice slevovou kartičku na celé menu. Začaly se konat plesy, zábavy, koncerty, vyhlašování sportovních soutěží, turnaje, svatby, oslavy, konference, promítání filmů a recitály pro celé okolí. Občané jsou spokojeni a pyšní, protože je opravdu čím se chlubit.

  • Realizace proměny: prosinec 2018 – říjen 2019
  • Iniciátor proměny: Miroslav Brož
  • Investor: obec Velká Hleďsebe
  • Další partneři realizace proměny (jiní než iniciátor a investor): obecní zaměstnanci Rychlá rota, stavební a investiční výbor, místní podnikatelé
  • Projektant: Ing. arch. Pavel Petrák, Ing.arch. Václav Zůna
  • Autor (autoři) fotografií: Miroslav Brož

Webová stránka proměny obec Velká Hleďsebe
Facebook proměny

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy