header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Radnice tvoří východní linii uzavřeného bloku budov, stojících uprostřed mnichovohradišťského náměstí. Současná radnice byla postavena v letech 1892 až 1893 po kompletní demolici původní barokní budovy dle návrhu architekta Arnošta Jenšovského. Jedná se o novorenesanční patrový trojkřídlý objekt. Kompozice je symetrická, pouze na severní straně je narušena přístavbou divadla z let 1950–1951. Ze středu hlavního průčelí vystupuje věž. Poměrně zajímavá v kontextu celé radnice jsou sgrafita ve stylu socialistického realismu z roku 1955. V roce 1975 byla fasáda opatřena plošným hrubým nástřikem.
V průběhu let 2015 a 2016 se vedení města Mnichova Hradiště zabývalo havarijním stavem fasády a hledalo způsoby jeho řešení a především financování. K účasti byli přizvání profesionální restaurátoři, kteří společně s památkáři důkladně zmapovali veškeré škody a nedostatky. Restaurátorská firma musela odstranit vrstvy starých nátěrů a břízolit. Doplnila také a vyčistila veškeré ozdobné prvky – sochy, maskarony a sgrafita.
Obnovou fasády radnice došlo k posílení hodnoty jak samotného objektu, tak i jedné z nejdůležitějších částí památkové zóny. Pozitivní dopad obnovy umocní rovněž plánovaná rehabilitace vnějšího pláště objektu sídla městských kulturních zařízení č. p. 299 i postupně prováděná celková revitalizace plochy náměstí.

  • Realizace proměny: duben–listopad 2017
  • Iniciátor proměny: město Mnichovo Hradiště
  • Investor: město Mnichovo Hradiště; ministerstvo Kultury České Republiky – Program regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón
  • Projektant: ak. sochař Martin Pokorný – restaurátorský průzkum; ANUK Architekti – vchod a vestibul radnice
  • Realizační firma: PRACOM s.r.o. – fasáda; Aron house, s.r.o. – vchod a vestibul radnice

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy