header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

První písemné zmínky o hradu pochází z času uherského krále Bély III. kolem roku 1100. Na přelomu 11. a 12. století v kraji značně vzrostla královská moc. Na hradě se to odrazilo v jeho kamenné přestavbě. Ve 14. století zabral hrad Matúš Čák Trenčiansky „Pán Váhu a Tatier“. Po jeho smrti se hrad stal královským majetkem. V roce 2007 přišla společnost Orea Consulting a nápadem obnovy hradu na základě dokumentu ZÁMER OBNOVY KULTÚRNEJ PAMIATKY HRAD BECKOV, autor Ing. arch. Martin Bóna. Hlavním kritériem se stalo zachování torzální originality památky. Z toho vyplynula i hlavní metoda obnovy: konzervace s částečnou rekonstrukcí hlavních částí.
Na obnově se podíleli zástupci společnosti OREA Consulting JUDr. Oliver Baláž, Jana Podhorská a další. Za obec Beckov především tehdejší starosta obce Karol Pavlovič, Ernest Benko a další zakladatelé Zájmového sdružení právnických osob Hrad Beckov. Roku 2008 byly vypracovány projekty obnovy hradu, které schválil památkový úřad. Díky dotaci z evropských fondů, která byla poskytnuta v letech 2010–2012, proběhla obnova dolního nádvoří, na níž se významně podílela také firma REHIS z Havlíčkova Brodu.
Formou náznakové rekonstrukce zaniklých hospodářských budov v 1. předhradí byl vytvořen prostor pro provozní zázemí hradu. Vznikly také prostory expoziční, pódium pro realizaci různých kulturních programů, technické zázemí hradu a sociální zařízení pro návštěvníky. Na nádvoří se uskutečňuje každoročně zhruba 30–40 akcí kulturního, historického i sportovního charakteru. Uděluje se zde také ocenění Beckovské slnko slovenským osobnostem, které svým životem a profesí šíří dobré jméno Slovenska doma i v zahraničí (v roce 2019 se bude konat 5. ročník).

  • Realizace proměny: 2008–2012
  • Iniciátor proměny: JUDr. Oliver Baláž, čestný předseda Združenia Hrad Beckov a Karol Pavlovič, čestný podpředseda Združenia Hrad Beckov
  • Investor: obec Beckov; Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky; Regionálny operačný program
  • Další partneři realizace proměny: OREA Consulting, spol. s r.o.; Záujmové združenie právnických osôb Hrad Beckov
  • Projektant: A-STUDIO s.r.o., Bratislava – Ing. arch. Martin Bóna
  • Realizační firma: ŠPORTSTAV PRIEVIDZA, spol. s r.o.; REHIS s.r.o., Havlíčkův Brod

http://www.hrad-beckov.sk/

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy