header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Luční kaple vznikla v první polovině 19. století u cesty spojující Žlutice a Chyše. Pozdější přesunutí silnice na vyvýšený val odsunulo kapli hluboko pod její úroveň. Propustky pro vodu v okolí kaple nebyly v pořádku, proto stavba stojící dlouhodobě v podmáčeném terénu rychle chátrala. V roce 1974 ji začal opravovat pan farář Janák, který sháněl pomocníky v řadách dobrovolníků. Sám z vlastních prostředků opravil kapli včetně nové střechy. Tu původní rozbila skupina Němců, kteří zde hledali cennosti po vysídlencích. Po tragické smrti faráře Janáka (spadl ze střechy při opravě kostela v Chyších) přestala být kaple udržována a opět se ocitla ve zcela zdevastovaném stavu.
V létě 2015 se členové SOVy (Spolek okrašlovací Vladař) náhodně dozvěděli o plánované demolici kaple. Ta měla být provedena za týden. Přes víkend se jim podařilo sehnat vyjádření tří odborníků, kteří zbourání kaple zásadně odsoudili. Vedení města Žlutice přehodnotilo svůj záměr a přistoupilo k záchraně kaple. Po získání dotace od Ministerstva zemědělství byla provedena celková rekonstrukce kaple.
Kaple byla vysvěcena v rámci Svatováclavské poutě dne 28. 9. 2018 žlutickým farářem P. Petrem Řezáčem. Ten i zapůjčil kopii sochy sv. Jana Nepomuckého. Slavnosti se zúčastnili obyvatelé okolí a byl přítomen i starosta Žlutic Mgr. Václav Slavík. O úklid a běžnou údržbu kapličky se starají občané Protivce.

  • Realizace proměny: duben–září 2018
  • Iniciátor proměny: Spolek okrašlovací Vladař
  • Investor: město Žlutice; dotace Ministerstvo zemědělství 
  • Realizační firma: Ing. Milan Kadera, Toužim

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy