header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Domov sv. Josefa vznikl jako 5. středisko Oblastní charity Červený Kostelec v areálu bývalého jezuitského kláštera v těsném sousedství Kuksu. Domov sloužil od šedesátých let do roku 2000 jako domov důchodců. Ten však byl přesunut do Dvora Králové nad Labem. Uvolněný objekt získala v restituci řeholní instituce sester Nejsvětější Svátosti z Českých Budějovic. Ta v červnu roku 2001 darovala tento objekt Oblastní charitě Červený Kostelec, která se rozhodla pod vedením ředitele Ing. Mgr. Miroslava Wajsara vybudovat zde první lůžkové zařízení v ČR pro lidi nemocné roztroušenou sklerózou. První oddělení bylo dáno do provozu již 7. 12. 2001.
Úchvatná proměna zchátralého kláštera do dnešní podoby je výsledkem takřka dvaceti let práce, kdy se každý rok postupně skládal další díl mozaiky komplexu budov a přilehlých zákoutí areálu. Díky sponzorům, dárcům, národním i evropským dotacím se podařilo vybudovat modelové lůžkové zařízení pro nemocné roztroušenou sklerózou, chráněné dílny pro hendikepované, ale i atraktivní turistický cíl s cyklomuzeem, kavárnou, klášterním parkem a překrásnou bylinkovou zahradou.Na kůru kostela sv. Anny se dochoval jedinečný hudební nástroj z r. 1732, glokenklavir (zvonkohra), který je dokladem nevšední vynalézavosti barokních stavitelů hudebních nástrojů. Autorem je Johan Michal Röder. Ten ho dokázal realizovat pro nás takřka v nepředstavitelném čase a kvalitě, která nástroji zajistila nadčasovost. Traduje se, že nástroj věnoval v roce 1735 žireckým jezuitům František Antonín hrabě Špork na usmířenou. Pravda je ale taková, že jej po roce 1741 vykoupil z pozůstalosti po hraběti pro kostel sv. Anny jezuitský superior Tobias Ertel.
Během dvou desítek let revitalizace se neziskové organizaci podařilo z pobledlé kukly probudit krásného motýla, který na svých křídlech přináší příběhy tohoto zapomenutého místa.

  • Realizace proměny: 2001 - po současnost
  • Iniciátor proměny: Ing. Mgr. Miroslav Wajsar – ředitel Oblastní charity Červený Kostelec
  • Investor: Finanční mechanismus EHP a Norska, INTERREG V-A Česká republika – Polsko, ROP Severovýchod

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy