header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

V předválečném období byla na výstavbu města využita žula. Domy, schody, zídky, cesty, byly z kamene. Po válce se chátrající stavby proměnily v betonové. Dodnes město lemuje věkem značně oprýskaná zeď. Hlavní impulz pro její proměnu přišel na výletě se školními dětmi do Barcelony. Uchvátily nás domy architekta Antoni Gaudího, neobvyklých tvarů a barev, pokryté mozaikou z keramických střepů. Hned po příjezdu domů jsme s dětmi ZUŠ zkoušeli vytvořit mozaiku u školy. Povedlo se, byli jsme šťastní. Minulý rok začala proměna betonové zdi na příjezdové cestě do města.
1. 9. 2018 se stalo něco, co Nejdek dlouho nepamatuje. Sešlo se více než sto lidí všech věkových kategorií. Pod vedením J. Janků byly stanoveny konečné podoby týmů, které vyfasovaly tištěnou předlohu přiděleného úseku. Za přispění zednických mistrů, kteří nanášeli nosné lepidlo, začaly všechny skupiny sestavovat mozaiku. Každý měl svou roli. Po sedmi hodinách práce bylo hotovo. Téměř 50 metrů oprýskané zdi dostalo unikátní kabát. Stará zeď se zaleskla odstíny střípků s úžasným motivem. Obdiv patří i Nejdečanům, kteří nosili lahve v průběhu samotného lepení.
Aplikovaná skleněná mozaika dnes poskytuje kolemjdoucím duševní osvěžení při zdolávání úseku mezi spodní a horní částí města. Léta chodili lidé podél nevzhledné zdi a znali každou prasklinu, každý erozí způsobený otvor. Nyní mají alespoň kousek zdi, která přiláká jejich pohledy svou barevností a kouzelnými odlesky ve chvíli, kdy na mozaiku dopadají sluneční paprsky. Mozaika je po tvrdé zimní zkoušce v dobré kondici a dává svým tvůrcům jasný signál, že metody a technologie byly vhodně použité a čas strávený lepením střepů byl více než investicí dobrou.

  • Realizace proměny: únor–září 2018
  • Iniciátor proměny: Jarmila Janků
  • Investor: město Nejdek
  • Další partneři realizace proměny: Kulturní komise a Rozvojová komise města Nejdku; Lubomír Vítek, starosta města; Radek Kavalo; SH ČMS - Sbor dobrovolných hasičů Nejdek; SH ČMS - Sbor dobrovolných hasičů Pozorka; AVE CZ odpadové hospodářství s.r.o.; Městská policie Nejdek; Thun 1794 a.s.; AMT s.r.o. Příbram; z. s. JoN - Jde o Nejdek; občané města
  • Realizační firma: občané města Nejdku

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy