header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Zámek Čechy pod Kosířem ve své historii vystřídal množství majitelů, avšak nejvýrazněji se do ní zapsal původem portugalský rod Silva Tarouca a jeho častý host Josef Mánes. Po znárodnění zámeckého areálu po 2. světové válce na zámku působila internátní škola, což vedlo k postupné devastaci celého areálu a proměně jeho interiérů ve stylu socialistického realismu. Na historii zámku od roku 1957 poukazovala pouze Mánesova pamětní síň, která se nacházela ve Velkém sále do roku 2011, kdy Olomoucký kraj započal s postupnými opravami.
Olomoucký kraj poté, co se roku 2008 stal vlastníkem zámeckého areálu v Čechách pod Kosířem, zahájil jeho celkovou obnovu. Na projektu měl hlavní podíl atelier-r v čele s Ing. Miroslavem Pospíšilem. Vzhledem k nákladnosti celé akce obnova postupovala a stále postupuje po dílčích etapách dodnes. Stěžejní pro celý objekt se stala III. etapa rekonstrukce z roku 2015, díky které byly obnoveny zámecké interiéry. Následujícího roku byl zámek poprvé ve své historii otevřen veřejnosti.
V současnosti je zámek Čechy pod Kosířem s přibližně čtyřiceti tisíci návštěvníky ročně jednou z nejnavštěvovanějších památek v Olomouckém kraji a stal se nejen místem poučení a relaxace, ale i kulturním centrem pro své široké okolí.

  • Realizace proměny: prosinec 2014 – prosinec 2015
  • Iniciátor proměny: Vlastivědné muzeum v Olomouci
  • Investor: Olomoucký kraj
  • Projektant: atelier-r, s.r.o. - Ing. Miroslav Pospíšil
  • Realizační firma: ARCHATT PAMÁTKY spol. s r.o.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy