header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Obec Bystřice pod Lopeníkem odkoupila v roce 2015 od soukromého majitele domek č. p. 77, aby v něm zřídila místní muzeum. V domku se musela udělat nová podlaha, omítky, dveře, v jedné místnosti zhotovit podle původního návrhu dřevěný strop. V další fázi byl domek vybaven nábytkem a předměty. Ty se podařilo sesbírat od místních obyvatel. Využily jsme i dary lidí z jiných obcí v regionu. Pak přišla na řadu oprava stodoly. To se obci podařilo za přispění Ministerstva zemědělství.
Na realizaci se podílela hlavně obec Bystřice pod Lopeníkem. Práce v muzeu pořád pokračují, protože všechno stojí hodně peněz. Snažíme se postupně přidávat každý rok nové expozice. Domek slouží i jako vzorové stavení pro inspiraci těm, kdo také opravují staré stavby, aby používali místní materiál, jako je kámen, dřevo, hlína. Že to funguje a vydrží, je vidět na domě a stodole, která je tady už od roku 1840.
Muzeum využívají turisté i místní. Kromě prohlídky nabízí muzeum i akce, které jsou zaměřené na gastronomii. Různé ochutnávky a zpracování místního ovoce jsou vyhledávaným lákadlem i pro školní výpravy. Muzeum vyrábí vlastní džemy, mošty, povidla a sušené ovoce. Všechny produkty jsou k ochutnání. Návštěvníci se v sezoně mohou účastnit programu na zpracování ovoce a něco si odnést domů. Stodola je hojně využívaná pro pořádání svateb a různých oslav.

  • Realizace proměny: březen 2016 – dodnes
  • Iniciátor proměny: obec Bystřice pod Lopeníkem
  • Investor: obec Bystřice pod Lopeníkem, Ministerstvo zemědělství

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy