header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

V lese Obora nedaleko obce Drslavice nechal hrabě JUDr. Václav Kounic postavit letní sídlo pro sebe a svou druhou ženu Josefínu, odtud název Pepčín. V roce 1905 byl dokončen krásný pětipatrový zámeček v pseudorománském stylu. Hrabě zemřel v roce 1913 a o zámek se staral hajný se služebnictvem. Rokem 1945 začíná období devastace, které skončilo v roce 1981 demolicí. Suť ze zámku byla rozmetána po celém lese. Po roce 1989 byla zvažována výstavba rozhledny, ale nepodařilo se najít potřebné finance. V roce 2016 přišli za starostou Drslavic studenti gymnázia v Uherském Brodě s myšlenkou obnovy původních základů zámku.
Zaniklý zámeček zůstal v srdcích občanů a místo se stalo častým cílem výletů. Každoročně se zde koná akce pro děti na konci prázdnin. Na silvestrovském setkání za účasti stovek lidí se zpívá československá hymna v upomínku na společný stát. Hybatelem proměny se stala obec Drslavice, která je vlastníkem pozemků. Spolu se studenty gymnázia zorganizovala dvě brigády dobrovolníků, při kterých byly pod nánosem suti objeveny původní základy zámku ve velmi zachovalém stavu. Další podněty na proměnu místa vzešly od občanů a také dětí mateřské školy, které nakreslily obrázky.
Účelem proměny byla trvalá připomínka zaniklého zámečku a jeho historie s maximálně citlivým přístupem k okolnímu lesu. Podle projektu zámku z roku 1903 se podařilo kompletně obnovit základy, uprostřed kterých stojí dřevěný altán. Obnoven je i sklep zámku včetně schodiště. Skládka suti byla rekultivována na vyhlídku, ze které na prostranství „shlíží“ dřevěné sousoší hraběte a hraběnky v životní velikosti. Došlo i k částečné obnově studny zakryté kovářsky zpracovaným erbem rodu Kouniců. Nechybí místo pro táborový oheň s mobiliářem, úvaziště pro koně nebo zvonkohra.

  • Realizace proměny: květen – srpen 2018
  • Iniciátor proměny: Rostislav Mihel, starosta obce
  • Investor: obec Drslavice; Ministerstvo pro místní rozvoj (program Podpora obnovy a rozvoje venkova); Zlínský kraj (Program obnovy venkova)
  • Další partneři realizace proměny: Zita Odstrčilová; Petr Zábojník; Tomáš Haloda – gymnázium JAK Uherský Brod; obce Hradčovice, Veletiny, Vlčnov a město Uherský Brod; Milan Bauka – projektový manažer
  • Projektant: Ing. Magdalena Beníčková
  • Realizační firma: SANIZO, spol. s r.o.; Jan Matyáš – kovářské práce; Ladislav Sedláček – sochař

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy