header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Historie obce Annín je úzce spjata se sklářskou historií. Sklárna zde byla založena již v 18. st. a je jedním z nejstarších dosud fungujících provozů v České republice. V roce 1863 získal sklárnu v Anníně mladý továrník Eduard Schmid, pod jehož moderním vedením se začala dynamicky rozvíjet. Důsledkem úspěchu sklárny byl velký rozvoj obce Annín. Výstavba rodinné hrobky začala po rodinné tragické události v roce 1886, kdy Eduardu Schmidovi zemřela osmnáctiletá dcera Therese. Hrobka je jednou z krásných dominant obce Annín, je to svědek místní sklářské tradice, která se prolíná celou historií Annína až do dnešních dnů.
Novogotická kaple s hrobkou rodiny Schmid se tyčí na okraji lesa nad annínskou sklárnou. Jedná se o obdélníkovou gotizující kapli s dvoupatrovou hranolovou věží a zaklenutým presbytářem. Pod kaplí se nachází hrobka, kde je pohřbeno 19 členů rodiny Schmid. U SZ průčelí je z důvodu svažitého terénu před vstupem představěna terasa ohraničená kamennou zídkou. Kapli osvětlují 4 gotická okna zdobená květinovým dekorem, barevné vitráže byly vyrobeny v rodinné sklárně. Vnitřní vybavení je většinou novogotické. Při vnitřní výzdobě byla využita celá řada sklářských výrobků, které jsou cennými doklady historie sklářství v Anníně i jinde na Šumavě.
Hrobka byla v roce 2013 společně s vilou Annín č.p. 22 a budovou annínské sklárny prohlášena za kulturní památku. Stavba je dochována v téměř autentickém stavu, nicméně její stav vyžadoval opravu. Ta byla naplánována obcí Dlouhá Ves a realizována za pomoci dotačního titulu EÚS ČR – Svobodný stát Bavorsko 2014–2020 v roce 2017. V kapli se slouží při různých příležitostech mše, otvírá se pro veřejnost a je možnost ji také navštívit v rámci komentovaných prohlídek, které pořádá spolek Přátelé Mouřence. Potomci rodiny Schmid žijí v Německu, odkud navštěvují obec Annín i rodinnou hrobku a zúčastňují se kulturních i společenských akcí.

  • Realizace proměny: 20. 3. 2017 – 30. 6. 2017
  • Iniciátor proměny: Obec Dlouhá Ves
  • Investor: Obec Dlouhá Ves, Evropská unie, Evropský fond pro regionální rozvoj, Cíl EÚS Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2014–2020

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy