header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Kavárna Union – secesní kráska České Lípy – byla postavena v letech 1906–1907 ve stylu floreální secese místní stavební firmou. Projekt získal v roce 1906 zlatou medaili na první liberecké průmyslové výstavě. V prvním patře budovy vznikla kavárna, v přízemí byly zbudovány obchody. Po roce 1913 zde bylo krátce kino, poté železářský obchod, samoobslužná restaurace a nakonec cukrárna. Tehdejší podnik RaJ, který cukrárnu provozoval, neměl dostatek finančních prostředků na rekonstrukci, a tak budova kavárny Union chátrala.
Největší zásluhu na její proměně má město, které v 90. letech minulého století rozhodlo, že chátrající objekt musí odkoupit od soukromého vlastníka, aby stavbu zachránilo před totální devastací. V té době už byla Unionka několik let kvůli špatnému technickému stavu mimo provoz a z její původní krásy mnoho nezbývalo. Z pohledu města tak šlo o velkorysý projekt, jehož cílem bylo obnovit stavbu do posledního detailu, což se podařilo a radnice za povedenou rekonstrukci získala také architektonické ocenění.
V přízemí objektu je dnes oblíbená kavárna, jejíž interiér byl roku 2017 nově upraven podle dobových fotografií, aby co nejvíce odpovídal časům, kdy byla Unionka v centru města vybudována. V prvním patře je pak hudební kavárna. Tam se naopak citlivě snoubí historie se současností, kterou tu reprezentují vystupující hudební uskupení. Další nebytové prostory slouží především jako kanceláře.

  • Realizace proměny: 1997–1998
  • Iniciátor proměny Město Česká Lípa
  • Investor Město Česká Lípa

https://www.facebook.com/cafeunion/

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy