header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Škola v Blatničce byla postavena v roce 1906, tak honosně, jak bylo tehdy zvykem. Plastické průčelí bylo členěno bosáží, klenutým ostěním oken a vejcovcem pod římsou. Vstup do školy byl zvýrazněn atikou. V roce 1979 byla škola uzavřena a od té doby budova chátrala. V období totality byla otlučena plastická výzdoba a budova byla omítnuta šedivým břizolitem. V roce 2004 přišla starostka Jarmila Hrušková s myšlenkou na proměnu této budovy na Středisko školy lidové tvořivosti a řemesel.
Rekonstrukcí se podařilo téměř nemožné. Na 100. výročí založení základní školy se v Blatničce slavnostně otevíralo Středisko školy lidové tvořivosti a řemesel. Idea lidových tradic se nemohla neprojevit i v architektonickém řešení. To převážnou měrou navrátilo budově její původní vzhled. Původní plastické členění bylo obnoveno, jen omítka není bíle líčená, nýbrž akrylátová, barevná. Budovu bylo nutno přestavět, položit nové zastropení i střešní konstrukci. Projekt rekonstrukce zpracoval arch. Jan Kruml v květnu 2005, stavbu provedly Vodohospodářské stavby s.r.o. z Veselí nad Moravou.
Krejčovská provozovna nazvaná Tradice Slovácka, o.p.s., v níž se šijí kroje všech regionů ČR, se stala díky své rozsáhlé činnosti významným kulturním centrem Slovácka. Společnost je odborně vedena a vzory výšivek všech krojů se digitálně archivují. V půdním výstavním prostoru se nachází stálá expozice tradic, konají se zde výstavy i koncerty. Přilehlá zahrada slouží jako veřejný park pro setkávání a místní veselice. Každoročně krejčovství navštíví řada exkurzí z domova i zahraničí.

  • Realizace proměny: 25. 4. 2005 – 26. 1. 2006
  • Iniciátor proměny: starostka Jarmila Hrušková
  • Investor: Obec Blatnička, Společný regionální operační program
  • Projektant: Ing. arch. Jan Kruml
  • Realizační firma: VHS plus, Vodohospodářské stavby, s.r.o.

www.tradiceslovacka.cz

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy