header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

V roce 1995 si obecní zastupitelstvo položilo otázku, co s ruinou zámku, kaple a parku. Restituent se snažil objekty prodat, ale o ruiny neměl nikdo zájem. Tak se zrodilo rozhodnutí, že vše odkoupí obec, protože cena byla přijatelná.
Bylo mnoho návrhů, proběhlo mnoho diskuzí, jak s areálem naložit. U zámku se začalo s aukční síní, uměleckou školou, chráněnými dílnami, ale poslední a konečné rozhodnutí bylo domov pro naše seniory. Začalo se úpravou parku, nebo spíše jen čištěním. Po shlédnutí kaple statikem bylo řečeno: okamžitě opravit, nebo spadne! Veškeré práce na parku a kapli se začaly dít svépomocí, díky občanům. Zámek byl řešen projekční firmou a architektem za účasti památkářů.
Ze zámku je plně funkční Domov pokojného stáří a klub důchodců včetně malé prodejny smíšeného zboží. Z kaple je miniaturní muzeum obce, park se stále dotváří, ale již se dá využít k procházkám, posezení a kulturním akcím všeho druhu. Když okolí zámku a park rozkvete bohatou výsadbou květin, je radost posedět a odpočívat ve vůni květů, zpěvu ptáků a bzukotu včel.

  • Realizace proměny: 1997–2010
  • Iniciátor proměny: starosta a rada obce
  • Investor: Obec Pohořelice za pomoci dotace Ministerstva pro místní rozvoj
  • Další partneři realizace proměny: Ing. Oldřich Mizera – hlavní konzultant, Ing. Petr Klokočka – památkář, Ing. Karel Šaur – vedoucí projekční kanceláře
    GARDEN Moravia s.r.o.
  • Projektant: zámek – Atelier GARANT Otrokovice, kaple – Ing. Oldřich Mizera, park – Ing. Klára Zahradníčková
  • Realizační firmy: zámek – POZIMOS, a.s.,Zlín, kaple –Jaroslav Vičánek, Halenkovice, park –GARDEN Moravia s.r.o, obec a svépomocí občanů

 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy