header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Zahrada MŠ U Uranie se nachází v dolních Holešovicích – oblasti značně zatížené dopravním hlukem a smogem. Zahradu o rozloze téměř 4 000 m² však částečně chrání betonová zeď. Původně ji tvořila zatravněná plocha s několika zastaralými herními prvky. Fádní prostor neposkytoval dětem dostatek podnětů ke hře, proto se učitelé s rodiči rozhodli situaci změnit a vytvořili společnou vizi zahrady, která by děti bavila a zároveň je rozvíjela. Cílem proměny bylo dodat zahradě novou identitu a podpořit zaměření školky na environmentální vzdělávání.
Příprava a realizace projektu trvaly zhruba tři roky. Po úvodní fázi, v níž se diskutovalo s učiteli, dětmi, rodiči i širší komunitou, se projektování zhostil architekt Petr Lešek se zahradní architektkou Jitkou Tomsovou. Autoři svým konceptem zahrady „čtvero ročních dob“ proměnili rozlehlý prostor k nepoznání. Na přetváření zahrady se podíleli rodiče i další dobrovolníci, a to jak prací, tak i finančně při různých benefičních akcích, které pořádala školka. Finančně projekt podpořila městská část Prahy 7 a další dárci, včetně Nadace Proměny Karla Komárka, která poskytla i odbornou pomoc.
Zahrada je rozdělená do několika zón a představuje zmenšenou verzi krajiny, kde mohou děti nalézt lesní, vodní, horskou a luční část. Prostor doplňují rozmanitě pojaté herní prvky – velké tabule na kreslení se zvířecími motivy, stupňovité pokojíčky, bubínky, „foukací" houpačka nebo interaktivní zrcadlový plot. Nechybí ani prostor pro setkávání či pěstování bylinek a drobné zeleniny. Originální pojetí zahrady zásadně rozšířilo možnosti dětských her i výuky a současně učinilo z nevzhledného místa skrytého za betonovou zdí doslova zelenou oázu.

  • Realizace proměny: 2013–2016
  • Iniciátor proměny: Mateřská škola U Uranie
  • Investor: Nadace Proměny Karla Komárka, Městská část Praha 7, MŠ U Uranie, Unie rodičů, Classic 7
  • Projektant: Ing. arch. Petr Lešek, Ing. Jitka Tomsová, Ph.D.
  • Realizační firma: Gardenline s.r.o.

 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy