header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Kostel byl postaven v roce 1896 v novogotickém slohu. Jedná se o významnou sakrální stavbu, dochovanou v původní podobě bez rušivých novodobých zásahů. V době zapsání mezi kulturní památky, v roce 2005, byl celý objekt v havarijním stavu. Tehdejší vedení města se v roce 2007 rozhodlo zahájit opravy střešního pláště věže, hlavní lodi a sakristií. V roce 2008 byly při opravě věže objeveny zajímavé písemné dokumenty, kovový přívěšek a pečetě z doby výstavby kostela, které byly po ukončení oprav vráceny zpět a doplněny mincemi a novinami ze současné doby.
Díky obdrženým finančním prostředkům z Havarijního fondu Ministerstva kultury byla v roce 2007 a 2008 provedena první etapa opravy střešní krytiny. Další postupné fáze rekonstrukce elektroinstalace, výměny oken, venkovních dveří, vnitřních a venkovních omítek pomohl městu Jablonné v Podještědí v letech 2010, 2011 a 2013 financovat Státní zemědělský intervenční fond. Poslední fázi celkové rekonstrukce – úplné dokončení venkovní fasády v roce 2017 – spolufinancovalo Ministerstvo zemědělství. Na realizaci se podílely regionální stavební firmy PENTA s.r.o., truhlárny KOBRYN a FILEK, stavební firma I.S.R. Děčín a TSM Jablonné v Podještědí.
V současnosti je kostel využíván širokou veřejností pro svatební obřady a koncerty. Každoročně se zapojuje do oblíbených akcí, jako je Mezinárodní den památek a historických sídel, Noc kostelů nebo Dny evropského dědictví. V těsné blízkosti kostela byla v roce 2016 umístěna opravená socha sv. Jana Nepomuckého. Město Jablonné v Podještědí obdrželo na podzim roku 2017 „Děkovný list“ Senátu PČR za záchranu a opravu drobné sakrální památky.

  • Realizace proměny: 1. 7. 2007 – 1. 11. 2017
  • Iniciátor proměny: Město Jablonné v Podještědí – Mgr. Petr Sadílek, Vlasta Dozorcová
  • Investor: Město Jablonné v Podještědí, Havarijní fond Ministerstva kultury, Ministerstvo zemědělství – Program rozvoje venkova
  • Další partneři realizace proměny: Technické služby města Jablonného v Podještědí, Marian Fendek, Pavel Jandák
  • Projektant: Lukáš Kohlíček, DiS. – stavební technik Města Jablonného v Podještědí
  • Realizační firma: PENTA s.r.o., truhlárny Kobryn a Filek, stavební firma I.S.R. s.r.o. a Technické služby města Jablonné v Podještědí

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy