header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Klášter v Praze-Břevnově je nejstarším mužským klášterem v českých zemích, byl založen r. 993. Jeho současná podoba odpovídá době z první poloviny 18. století. V roce 1950 byli jeho obyvatelé vyhnáni a budovy chátraly čtyřicet let. V roce 1990 byl břevnovský klášter vrácen bratrům benediktinům a od té doby probíhá jeho postupná rekonstrukce. Nejprve byly opraveny budovy konventu, prelatury a hospodářské objekty, pak následovala rehabilitace klášterní zahrady s oranžerií a terasami.
Proměna klášterní zahrady se mohla realizovat díky dobré spolupráci břevnovského kláštera s Městskou částí Praha 6, která projekt koordinovala a přispěla finančními dary na projektovou dokumentaci. Bylo třeba provést průzkumy, projít archivy, jednat s památkáři, archeology, dendrology a projektanty.
Objekt oranžerie se dochoval v torzu barokní stavby a mohla být obnovena do původního stavu podle zachovaného zaměření z r. 1945 a dobové fotodokumentace.
Zahrada břevnovského kláštera je dnes vyhledávaným místem pro odpočinek i meditaci. V obnovené oranžerii se nachází architektonický ateliér a galerie současného umění.

  • Realizace proměny: 26. 10. 2009 – 17. 3. 2012
  • Iniciátor proměny: Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově
  • Investor: Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově, Operační program Praha konkurenceschopnost, MČ Praha 6
    Další partneři realizace proměny: NPÚ ústřední pracoviště, NPÚ územní pracoviště Praha, Karel Morávek, syn posledního klášterního zahradníka, JASAN, zahradnické služby, Ing. Zdeněk Hradilák, Ing. Pavel Havlas, TDI, Mgr. Petr Linart, zástupce investora, Ing. Daniel Jakeš, stavitel
  • Projektant: Atelier M1 architekti, s.r.o.
  • Realizační firma: Aedes s.r.o.

www.brevnov.cz

 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy