header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Současní vlastníci se chtěli odstěhovat z města a hledali vhodný objekt na venkově, který by mohli obnovit. Dům ve Skalsku našli v inzerátech na internetu. Po prohlídce měli hned jasno. K rozhodnutí o koupi objektu přispěl i fakt, že se jedná o kulturní památku. Záchrana objektu začala opravou střechy, pokračovala fasádou, pavlačemi a interiéry. Až poté došlo na obnovu brány. Přípravy trvaly téměř rok, samotná realizace asi čtyři měsíce.
Brána patří do souboru štítových bran z 30. let 19. století. Její původní bohatá štuková výzdoba zanikla v 80. letech 20. století při nezdařené obnově. Na základě dohledané dobové fotodokumentace a studia analogií z celého souboru bran na Mladoboleslavsku byla výzdoba rekonstruována. Návrh zpracovala Mgr. Jana Berková z Národního památkového ústavu. Realizaci provedl pan Miroslav Böhm, řemeslník ze staré školy. Ačkoliv byl již v důchodu, kvůli takovéto akci neváhal vrátit se zpět do práce.
Než se majitelé pustili do celkové obnovy usedlosti, byla pět let opuštěná a chátrala. Areál venkovské usedlosti čp. 19 se podílí na architektonickém a urbanistickém obrazu vesnické památkové zóny a je hodnotným dokladem stavebního vývoje lidové architektury s prvky empíru v regionu. Cílem oprav bylo zachování všech hodnot v jejich autenticitě, materiálu i vzhledu.

  • Realizace proměny: červen–říjen 2015
  • Iniciátor proměny: Jarmil Škvrna
  • Investor: manželé Eva a Jarmil Škvrnovi, Ministerstvo kultury – Program péče o vesnické památkové rezervace, vesnické památkové zóny a krajinné památkové zóny
  • Další partneři realizace proměny: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště středních Čech – Mgr. Jana Berková
  • Realizační firma: Miroslav Böhm

 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy