header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Objekt sýpky byl dokončen roku 1936 a užíván k uskladnění obilovin až do konce 70. let. Zděná budova stojí na kamenném základu, má jedno patro sklepení, dvě nadzemní podlaží ve zděné části a další tři v dřevěné krovní konstrukci. Původním majitelem budovy byla Jednota hospodářských družstev v Třešti. Když přestala sloužit k původnímu účelu, budova tiše chátrala, střechou začalo zatékat a dovnitř vnikali zloději, kteří budovu zdevastovali. V roce 2003 se Historický radioklub československý rozhodl bývalou sýpku obnovit a zřídit zde expozici a depozit historické radiotechniky.
Zchátralá ruina s opadávající fasádou, vodou zatopeným sklepem a děravou střechou byla postupně opravena. V létě 2005 sýpka dostala novou střechu. Postupně byly obnoveny vnitřní instalace a rozvody, dřevěné i zděné konstrukce, roku 2009 proběhla obnova štukové fasády, vstupních vrat a oken. Chybějící části byly doplněny replikami respektujícími historický vzhled budovy. V létě 2013 byl objekt odkanalizován a posléze i odizolovány základy. Obnovu prováděli svépomocně členové klubu ve spolupráci s místními firmami.
V srpnu 2012 byla otevřena první část stálých expozic pod názvem „Tesla, dědictví čs. elektroprůmyslu“. Otevření expozice značně urychlila dotace z Programu rozvoje venkova, zprostředkovaná MAS Třešťsko, o.p.s. V režii HRČS přibývají i další výstavní plochy, např. „Expozice těžké radiotechniky“ v přízemí budovy. Podkroví bylo adaptováno pro účely muzejního archivu, studovny a kinosálku. V okolí sýpky byly pokáceny nemocné a náletové dřeviny a po dohodě s dendrology vysázeny nové. Plocha před budovou je zpevněna a osazena replikou historické telefonní budky. Vstup do budovy je nyní bezbariérový, usilujeme i o bezbariérový přístup do ostatních expozic.

 • Realizace proměny: 2003 – dosud
 • Iniciátor proměny: Kolektiv členů a příznivců Historického radioklubu československého
 • Investor: Historický radioklub československý, z.s., Příznivci a dárci projektů HRČS, Program rozvoje venkova
 • Realizační firmy:
  Truhlářství Luboš Hartl Jezdovice (okna)
  Truhlářství SINAB, Brtnička (vitríny)
  Užas stavby Slavětínský, Cejle (fasáda)
  Zdenek Vašek, Batelov (výkopové práce)
  Pavel Bezděkovský, Čenkov (terénní úpravy)
  Zahradnictví Chalačev, Žatec (výsadba)
  Truhlářství Josef Hošek, Stajiště (telefonní budka)

www.muzeumtesla.czhttp://www.muzeumtesla.cz/

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy