header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Náhodně jsem objevil, že se prodává dům v Telči s pozůstatky špitálu, založeného v roce 1414 a vyhořelého roku 1530. Současný dům postavil v polovině 16. století Honz Nex, krejčí obnovitele města Zachariáše z Hradce. V pozdějších letech byl dům upravován, fasádě byla navrácena renesanční podoba v polovině 20. století. Jinak zde byly prováděny utilitární úpravy, dveře byly vyměněny za typové s kovovými zárubněmi, podlahy pokryty dřevotřískou a PVC. Po restituci byl dům bez využití. Byla sice obnovena hlavní fasáda, ale cementové omítky vedly ke zvýšení vlhkosti zdiva. Koupě domu byla pro mne výzvou k jeho obnově.
Obnova začala vyklizením domu, opravou krovu, přeložením a výměnou krytiny. Poté byla provedena celková obnova. Při průzkumu stropů a očištění stěn byly nalezeny a odkryty historické záklopové stropy v přízemí i patře. Ve většině místností patra byly nalezeny dekorativní výmalby stěn a stropů z konce 18. až počátku 20. století. Historické dveře a vrata se nedochovaly, musely být vyrobeny nově, ale byly osazeny historickými zámky, panty a kováním. Po odstranění zazdívek a vestaveb byla obnovena dispozice budovy.
Domu byl navrácen důstojný vzhled rekonstrukcí renesanční malované fasády s kvádrováním, obnovena byla i velkorysá dispozice s prostorným mázhauzem. Zcela moderní je technické vybavení s vytápěním tepelným čerpadlem, topením v podlahách, novodobými koupelnami a kuchyní. Okna a dveře byly vyrobeny podle historických analogií s uplatněním opraveného historického kování. Interiérové šablonové a dekorativní malby jsou přepisem nalezených se zapojením odkrytých a restaurovaných částí. Umělecké i památkové hodnoty byly uchovány. Dům je ukázkou možnosti bydlení v historických interiérech s komfortem 21. století.

 • Realizace proměny: 2015–2016
 • Iniciátor proměny: Pavel Jerie – vlastník a investor
 • Investor: Vlastník objektu (z prostředků získaných prodejem podílu na domě v Praze) Ministerstvo kultury a město Telč – Fond regenerace městských památkových rezervací a zón – příspěvek na obnovu fasády, restaurování stropů a gotického portálu
 • Další partneři realizace proměny: Firma CRESCON, a.s. – vedení projektu
 • Projektant: Ing. arch. Miroslav Hanzl a Pavel Jerie
 • Realizační firmy:
  Starkon a.s..
  truhlářské práce – Jaroslav Halamka Holetín a Pavel Schiesel,
  kamenické prvky – Jan Kříž, Jaroslav Fuka a Matoušek Mrákotín,
  fasáda – Miloš Gavenda,
  dřevěné podlahy – Podzimek a synové Třešť a řada dalších.

https://ceskacenazaarchitekturu.cz

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy