header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Myšlenka založit v Chrastavě muzeum historické hasičské techniky se zrodila v hlavách zdejších dobrovolných hasičů při oslavách 120. výročí založení jejich místního sboru v létě roku 1988. V rámci oslav byly v centru města vystaveny některé exponáty historické hasičské techniky, které před tím dobrovolní hasiči vlastnoručně zrenovovali. Vystavená technika vzbudila v široké veřejnosti obrovský zájem, a tak při hodnocení oslav padla ve sboru myšlenka soustředit opravené exponáty a další materiál, který na renovaci teprve čekal, do jednoho místa.
Koncem roku 1990 padla volba na starý objekt kravína z 18. století, který od zrušeného Státního statku převzal Městský úřad. Po několika kolech vyjednávání se zastupiteli města byl objekt poskytnut sboru dobrovolných hasičů k vytvoření expozice hasičské techniky. Historická stavba byla však v žalostném technickém stavu, střechou zatékalo, byly opadané vnitřní i venkovní omítky, vytrhané podlahy a mnoho dalších závad zapříčiněných špatnou údržbou objektu. Celková rekonstrukce byla nezbytná.
Plány chrastavských dobrovolných hasičů se podařilo dotáhnout. Vznikla velkolepá expozice hasičského muzea, které je jednou z největších expozic tohoto druhu v České republice. Rozsah vystavených hasičských stříkaček, přileb a dalšího drobného materiálu používaného hasiči od počátku organizovaného hasičského hnutí před více než 150 lety v českých zemích nás vedly k tomu, že jsme vybudovali muzeum historické hasičské techniky v Chrastavě. V letech 1998–2000 byly dokončeny poslední stavební úpravy a objekt byl připraven pro vystavení dalších exponátů. Na rekonstrukci Hasičského muzea v Chrastavě bylo zdarma odpracováno 17 758 brigádnických hodin. Finanční náklady činily 2 042 000 Kč.

  • Realizace:    1991–2000
  • Iniciátor:    Sbor dobrovolných hasičů Chrastava
  • Investor:    Sbor dobrovolných hasičů Chrastava - sběr starého železa, Město Chrastava, Sbory dobrovolných hasičů okolních obcí, Hasičský záchranný sbor okresu Liberec

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy