header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Projekt Sudetská cesta byl postaven na rekonstrukci původní německé hornické kaple, jež byla před demolicí, v lokalitě zaniklé osady Tannzapfen (Jedlovec), v části zvané Peklo, a rekultivaci okolního prostoru, a také na čtrnácti zastaveních Sudetské cesty, kde na symbolice biblické křížové cesty chceme přiblížit historii, osud a utrpení tohoto regionu a jeho obyvatel. Vycházeli jsme z toho, že výraz Sudety je dodnes v podstatě nadávkou. Trochu se ho bojíme, trochu se před ním stydíme. Za posledních sedmdesát let jsme k tomuto území nenašli žádný relevantní vztah a stále se zde chováme jako dobyvatelé.
Projekt zaštítilo sdružení Společný prostor, ale nápad a realizace byla na dvou lidech – Markovi Dušákovi a Mirkovi Kociánovi. Ti vymysleli celý projekt, napsali žádost o dotaci a sehnali finanční prostředky na předfinancování realizace. Na tvorbě keramických kachlů jednotlivých zastavení se podílela malířka a výtvarnice Zdeňka Morávková a hrnčíř Otakar Blahník. Stavební práce na základě výběrového řízení realizovala firma Jiřího Sumce.
Sudetská cesta jedním ze zajímavých míst Rychlebských hor – hor ticha a zastavení. A opravdu svým duchem nabízí ticho, zastavení, možnost přemýšlení či meditace. Ve své symbolice je to mystická cesta, která vnímavému člověku nabízí stále nové a nové objevy. V kapli byl umístěný nový kachel, který je darem Zdeňka Morávkové a Otakara Blahníka. Naším cílem je zde pořádat malá kulturní zastavení.

  • Realizace:    14. 4. 2014 – 30. 9. 2015
  • Iniciátor:    Marek Dušák a Miroslav Kocián
  • Investor:    SPOLEČNÝ PROSTOR, občanské sdružení, OP přeshraniční spolupráce 2007-2013 Česká republika – Polská republika, Křesťanské stezky pohraničí - Nysa a Bílá Voda
  • Další partneři:    Jan Sekierka – poskytl výraznou finanční půjčku, která umožnila realizaci projektu, Zdeňka Morávková a Otakar Blahník – kachle, Danut Luchian – instalace jednotlivých zastavení, František Konšel – výroba dřevěných stojanů zastavení, Jiří Sumec – stavební práce, Obec Bílá Voda

http://www.drobnepamatky.cz/node/12658

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy