header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Zvonice pochází z roku 1914 a kříž rodné obci Černýš věnoval roku 1893 Antonín Zadák, velkoobchodník v Praze, i když nejsou zapsány na seznamu památek Národního památkového ústavu, patří ke kulturnímu dědictví obce. Zvonice i kříž byly v havarijním stavu. U zvonice hrozila zkáza všech dřevěných konstrukcí s možností negativního vlivu na dosud zachovalé původní zdivo objektu. U kříže bylo riziko uvolnění a pádu sochy, což by znamenalo ztrátu autenticity objektu i možné ohrožení okolí. Opěrná zeď je nedílnou součástí architektonické kompozice těchto dvou památných míst, navíc je nutná pro dlouhodobou stabilitu svahu, v němž jsou objekty zasazeny.

Na realizaci proměny se aktivně podílelo zastupitelstvo a zaměstnanci obce Soutice. Denně dohlíželi na zdárný průběh stavebních prací. Jan Hora starší z Chýnova svými bohatými zkušenostmi a citem pro záchranu památek velmi přispěl společně s kovářem Ladislavem Dobešem z Moravče k úžasné proměně obou památek. Průběh proměny byl zachycen rozsáhlou fotodokumentací. Obnovené památky vysvětil dne 3. 10. 2016 místní farář ThLic. Jaroslaw Sczieraszewski za doprovodu pěveckého sboru DIPTHERIA pod vedením faráře z Vlašimi P. MgA. Mgr. Jaroslava Konečného.

Zvonice je kruhového půdorysu s obvodovými stěnami z lomového kamene. Střecha je ze štípaného šindele s delším přesahem „sukýnky“ přes zvonici. Okolí stavby je zpevněno kamennými odseky a jsou zde zabudována světla. Kříž je litinový se sochou Ježíše Krista v nadživotní velikosti, osazený bronzovou deskou s věnováním od místního rodáka. Kolem kříže je zahrádka a zámečnické oplocení. Opěrná zídka je nově vyzděna přírodním kamenem, doplněná schody a chodníčky z kamenných odseků. K odpočinku je na návsi umístěn dřevěný mobiliář doplněný o informační tabuli s umístěním památek ve Středočeském kraji a Kutnohorském okrese.

  • Realizace:    1. 8. 2016 – 20. 9. 2016
  • Iniciátor:    Alena Exnerová
  • Investor:    Ministerstvo zemědělství – program Udržování a obnova kulturního dědictví venkova
  • Další partneři:    MgA. Eva Vrzalová, Jan Hora st., Ladislav Dobeš, Ing. Dagmar Primusová, Bc.O ndřej Drlík, Tomáš Černý, Jitka Novotná, Jaroslav Sochůrek, Josef Olišar, Antonín Blažejovský, Ludmila Holečková, Hana Mrázková, Alena Svobodová, Petra Svobodová, Jitka Neradová
  • Projektant:    Ing. Bohuslav Jiřinec, Tábor
  • Realizační firma:    STATUS stavební a.s., Humpolec

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy