header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

V místní části Nepomuku, kdysi samostatné osadě, zvané podle bývalých panských železáren Železná Huť, stojí nevelká zděná kaplička z 19. století zasvěcená patronce horníků a hutníků, sv. Barboře. Průčelí stavby nezapře inspiraci stylem blízkého nádraží, zprovozněného roku 1868.

Kaplička nebyla dlouhá léta udržována. Město Nepomuk proto v loňském roce přistoupilo na základě iniciativy místních obyvatel k celkové opravě objektu.
Obnovy se dočkala fasáda, která získala opět původní sytě okrový odstín, i omítky v interiéru. Repasována byla také originální okna a dveře, jimž dominují řezby českých lvů na kartušových štítech. Barevnost všech prvků byla určena restaurátorem.

Přeložena a doplněna byla původní střešní krytina z bobrovek. Zvonička byla nově pobitá měděným plechem. Opět funkční je i zvon z roku 1926, který nese jméno Alois.
Slavnostního znovuvysvěcení kaple se ujali pomocný biskup českobudějovický Mons. Pavel Posád a nepomucký Pater Jiří Špiřík.
Do interiéru se navrátily i dva barvotiskové svaté obrázky v novogotickém slohu, které doplnila novodobá socha sv. Barbory. V loňském roce se podařilo obnovit i nedaleko stojící kamennou barokní sochu sv. Barbory z 18. století.

  • Realizace:    1. 3. 2016 – 30. 11. 2016
  • Iniciátor:    Marie Horová
  • Investor:    Město Nepomuk, Plzeňský kraj, Ministerstvo zemědělství – program Udržování a obnova kulturního dědictví venkova
  • Další partneři:    Mikroregion Nepomucko, Římskokatolická farnost Arciděkanství Nepomuk
  • Realizační firma:    ITOS - stavby s.r.o., Vejprnice

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy