header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Odpočívadlo vzniklo jako „náhrada“ za původní Gilbertův pramen a pramen Glück auf, které s moderní výstavbou silnice ztratily svůj význam či zanikly. Odpočívadlo bylo umístěno k mohutnému javoru na louce poblíž obou původních památek. Nabízí se odtud nádherný výhled na hřeben Jeseníků. Původní Gilbertův pramen nechal postavit v roce 1843 Angličan Thomas Marley Gilbert. Uvozovala jej deska s Priessnitzovou radou: Sie müssen Geduld haben (Musíte mít trpělivost). Iniciátorem výstavby nového odpočívadla je Lukáš Abt.
Gilbertovi se léčba vodou zdála zdlouhavá, a proto se začal chlácholit Priessnitzovým „Musíte mít trpělivost“. I přes značnou úlevu během léčby nakonec Gilbert po čtyřech letech strávených ve Frývaldově (Jeseníku) zemřel. Zajímavý je poznatek jiného pacienta z roku 1848, který tvrdí, že pramen fungoval pouze za Gilbertova života a bezprostředně po jeho smrti vyschnul.
Lezec Lukáš Abt se po jednom z téměř fatálních pádů při lezení probudil v nemocnici. Po zjištění příčin svého pobytu se začal chlácholit zmíněnou radou. Toto výstižné motto nejen uklidňovalo zrychlenou mysl, ale také posilovalo důvěru v sebe a v své konání. Trvalo pak další dva roky, než mohl nechat vystavět na počest Gilbertovy ideje toto odpočívadlo. Odpočívadlo i jeho okolí je značně navštěvované a oblíbené. V létě může pohodlně sloužit jako sluneční lázně. Odpočívadlo samo má pak být nejen místem zamyšlení, ale především zastavení v dnešní urychlené době.

  • Realizace:    květen 2016
  • Iniciátor:    Lukáš Abt
  • Investor:    několik místních obyvatel

http://grafenberg.wz.cz/jine.php?jiny=odpo_gilbertovo

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy