header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Secesní Tančírna v Račím údolí byla postavena v roce 1906–1907. Sloužila jako výletní restaurace a místo pro zábavy a tanec. Po druhé světové válce byla využívána k různým účelům, např. jako místo pro dětské pionýrské tábory a rekreace nebo společenské akce myslivců, vedlejší park byl využíván např. pro norování. Údržbu nikdo neprováděl, tančírna začala pomalu chátrat a hrozilo zřícení celé dřevěné části stavby. O proměnu místa a jeho obnovu se zasazovala nejširší veřejnost, která stavbu a celé okolí vnímala jako unikátní místo s výjimečným geniem loci.
Na záchranu Tančírny se pořádaly nejrůznější benefiční akce. Zasazovali se o ní jednotlivci, ale třeba i spolky, např. Brontosaurus Jeseníky. Na benefičních akcích zde hrály kapely jako Hradišťan, Preissnitz, Please the trees a další. Nakonec Tančírnu odkoupila v roce 2008 od Českých drah obec Bernartice. Ta nechala na obnovu Tančírny vypracovat projekt a opakovaně se pokoušela získat finanční podporu na její záchranu. Až na pošesté byla žádost úspěšná a v roce 2014 se začalo s kompletní rekonstrukcí. V létě roku 2015 byla Tančírna slavnostně otevřena veřejnosti.
Tančírna nabízí zázemí příjemné kavárny, IC centra a salonku s krbem. V horní části je velký taneční sál, kde se konají taneční akce, workshopy, svatby, ale třeba i Den architektury nebo taneční a zážitkové dílny pro děti. Pořádají se zde stylové swingové akce, koncerty vážné hudby, ale i koncerty představující současnou klubovou scénu. Nad Tančírnou se nachází krásná vyhlídka Čertovy kazatelny a nedaleko zřícenina hradu Rychleby. Tančírna se opět stala oblíbeným a vyhledávaným turistickým centrem a je místními obyvateli i návštěvníky z celé ČR vnímána jako „Srdce Rychlebských hor“.

  • Realizace:    2014–2015
  • Iniciátor:    široká veřejnost
  • Investor:    ROP Střední Morava, Obec Bernartice
  • Projektant:    Ing. arch. Michal Sborwitz
  • Realizační firma:    COMMODUM, spol. s r.o.

http://www.tancirna.rychleby.cz/

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy