header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Jubilejní kolonii nechaly vystavět Vítkovické železárny pro své dělníky na katastru sousední Hrabůvky. Stavba probíhala v několika stavebních etapách v letech 1921–1950. Na svou dobu se jednalo o vskutku moderní sídliště, jež se vyrovnalo úřednickým koloniím. Celkové architektonické ztvárnění a úprava veřejných ploch, stejně jako přidružené zázemí a občanská vybavenost, učinily z kolonie ideální místo pro život. Necitelné rekonstrukce v období minulého režimu však zasáhly do vzhledu obytného souboru. Na samém konci 20. století se Městský obvod Ostrava-Jih rozhodl obytný komplex zrekonstruovat.
S rekonstrukcí Jubilejní kolonie začal Městský obvod Ostrava-Jih roku 2001. O rok později bylo 23 objektů kolonie prohlášeno za kulturní památky. Architekt Pavel Sedlecký musel při projektování obnovy respektovat soulad mezi zachováním architektonického výrazu a zajištěním moderního vybavení bytů. Byty II. a III. kategorie se po opravě staly nadstandardními byty I. kategorie. Aktuálně se dokončuje oprava posledního obytného domu (celkem opraveno 47 domů). V kolonii během rekonstrukce vzniklo též nové kulturní zařízení Komorní klub.
Jubilejní kolonie získala rekonstrukcí opět jednotný a čistý vzhled a stala se chloubou Městského obvodu Ostrava-Jih. Nadstandardní byty zařadily obytný soubor k vyhledávané lokalitě v rámci celé Ostravy. Postupně dochází též k rekonstrukcím veřejných prostranství, čímž celá část města získává vzhled typický spíše pro zámecké prostředí. Velkou výhodou jsou též uzavřené a prostorné dvory mezi domy, které využívají obyvatelé k rekreaci a zábavě. Některé plochy a komunikace na svou rekonstrukci ještě čekají.

  • Realizace:    od roku 2001 do současnosti
  • Iniciátor:    Městský obvod Ostrava-Jih
  • Investor:    Městský obvod Ostrava-Jih
  • Projektant:    Ing. arch. Pavel Sedlecký
  • Realizační firma:    STAVOS HOCHTIEF a další

http://www.rozhlas.cz/ostrava/publicistika/_zprava/jubilejni-kolonie-byvala-vykladni-skrini-zelezaren-a-prijemnym-bydlenim--1577755

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy