header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Hájovna byla vystavěna r. 1900 Valdštejny, od kterých ji roku 1920 spolu s hradem Radyně i lesy odkoupilo město Starý Plzenec. Hájovny se ujal Spolek na ochranu Hůrky a Radyně a byla mu zde udělena hostinská koncese. První rekonstrukce se budova dočkala roku 1940, kdy byla uzpůsobena k bydlení hajného. Později byla svěřena do vlastnictví spolku myslivců, kteří však neměli dostatečné finanční prostředky na rekonstrukci, a objekt začal chátrat. Protože je hájovna tzv. „srdeční záležitostí“ nejen místních patriotů, rozhodlo se město Starý Plzenec objekt koupit a zrekonstruovat.

Hlavní ideou bylo vybudovat kvalitní zázemí pro návštěvníky celé lokality. Město požádalo o spolupráci plzeneckého patriota Ing. arch. Jana Soukupa, který se svým týmem vypracoval kvalitní projekt s důrazem na zachování původního rázu budovy. Při realizaci, kterou město z části financovalo s podporou Ministerstva pro místní rozvoj, se sešla výborná parta lidí, ať už to byli projektanti, zhotovitel, či technický dozor, kteří měli zájem na včasném dokončení projektu. A tak se za 9 měsíců narodilo u hradu Radyně Centrum služeb pro turisty.

Dnes jsou ve zrekonstruované hájovně nové prostory, které slouží návštěvníkům lokality pro aktivní či pasivní odpočinek, nabízí potřebné informace, tipy na výlety, turistické produkty a suvenýry, pořádají se zajímavé akce, přednášky a workshopy. Zabaví se zde děti, rodiče i prarodiče. Přibyly i toalety pro veřejnost a WC pro zdravotně postižené se sprchou a přebalovacím pultem. Pro cyklisty je k dispozici minicykloservis. Za hlavní budovou se nachází zahrada s lavičkami a herními prvky pro děti. Po celém areálu je bezbariérový přístup.

  • Realizace:    1. 9. 2015 – 31. 5. 2016
  • Iniciátor:    Město Starý Plzenec
  • Investor:    Město Starý Plzenec, Ministerstvo pro místní rozvoj
  • Projektant:    ATELIER SOUKUP OPL ŠVEHLA s.r.o., Klatovy
  • Realizační firma):    STAFIS-KT s.r.o., Pačejov

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy