header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Dům, který je dílem významného stavitele Heinricha Czeikeho, si v letech 1888 až 1889 nechal postavit lékař Ignác Bönisch, který ve vile působil 39 let. Tato patrová vila s podkrovím a podsklepením v sobě spojuje prvky secesního ornamentu a anglické venkovské architektury. V roce 1945 byl dům zkonfiskován a od 50. let zde byla hudební škola. V roce 1977 začalo budovu užívat loutkové divadlo. Po roce 2010 byla již budova opuštěná pro svůj velmi špatný stav. V roce 2014 objekt od města koupili a kompletně zrekonstruovali manželé Machů z Kopřivnice.
Kompletní rekonstrukce začala odvodněním a izolací základů budovy včetně položení drenáže. Na jaře 2015 bylo postaveno lešení a začaly práce na střeše: odstranění staré eternitové krytiny, výměna 30 % dřevěných prvků, položení plného bednění a nové kvalitní krytiny. Poté přišla na řadu venkovní fasáda včetně rekonstrukce štukových prvků (římsy, bosáže, šambrány...), výměna všech oken dle původní předlohy, všechny vnitřní rozvody sítí a mnoho dalších stavebních úprav. Byl to nápor na logistiku přísunu materiálů a koordinaci zúčastněných firem, ale vše nakonec investor a současně stavbyvedoucí zvládl.
Dnes mohou návštěvníci kavárny i rodinného penzionu, které jsou nosnými pilíři Vily Machů, obdivovat původní artefakty a prvky secese, které jsou důmyslně propojeny se současným moderním stylem. Vila je díky velkému společenskému sálu také místem mnoha kulturních akcí.

  • Realizace:    leden 2015 – srpen 2016
  • Iniciátor:    Jozef Machů
  • Investor:    Rodinná firma: Geofima s.r.o.
  • Na stavbě se podíleli: architekt ZDENĚK TUPÝ konzultace, BORIS ČERNOCH A SPOL tesaři, DALIBOR STUCHLÍK bar, Ing. KATUŠE RUSSNÁKOVÁ požární zpráva a konzultace, Ing. PAVEL SLÍVA projekt a statika, IVAN VELIČKA bar, JAN MAKOVÝ A SPOL. vodoinstalace a topení, JAN ROMAŃÁK zednické práce, JAPSTAV s.r.o. odvodnění, venkovní dlažby, plot, JIŘÍ POLÁŠEK obklady, dlažby, schody, JOSEF KAHÁNEK renovace kachlových kamen, JOSEF PETRÁŠ A SPOL lešení, JOSEF ŠABLATURA zednické práce, KAREL KUDĚLKA zednické práce, LUBOMÍR SVOBODA fládrování dveří a vitráž, LUBOŠ PLEŠEK malířské práce, MAREK STRAKOŠ pomocné práce, MARTIN SOCHA dlažba a obklady, MICHAL NAVRÁTIL venkovní nátěry, MILOŠ MORAVEC zednické práce, MIROSLAV IVÁNEK zábradlí a kovové schody, MONIKA KOŘENÁ KTgardens zahradnické úpravy, PETR MINARČÍK pomocné práce, PETR POLÁŠEK zednické práce, obklady, štuky, PETR ŠTĚPÁN zednické práce, PAVEL ZAJÍČEK venkovní projekt, PROPOJTO s.r.o. elektro instalace a počítačové sítě, RADEK PALATA A SPOL okna, dveře, RADIM KOHUT dlažba a obklady, RADIM OLEJNÍK sádrokartony, RACHID L HAJJI zednické práce, ROMAN A TOMÁŠ KŘÍŽCI pokrývačské práce, STANISLAV BARDOŇ poradenství, TOMÁŠ VEČEREK A SPOL plotové kovové prvky a brány, VÁCLAV KALINEC odborné práce, VALERIÁN KLABAN pomocné práce, VLADIMÍR PITR podlahářské práce, VLASTÍK KANCNER A SPOL fasáda a vnitřní štuky, Výtahy VOTO Plzeň s.r.o. výtah, a mnoho dalších, kterým děkujeme
  • Realizační firma (firmy):    Rodinná firma: Geofima s.r.o.

http://www.vilamachu.cz/

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy