header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Baťovská odpovědnost a péče o osobní růst jednotlivce byly po znárodnění a komunistickém převratu postupně opuštěny, systém byl nadále udržován technicky a kolektivně. Po roce 1989 skončilo státní vlastnictví továrního areálu a ten se začal štěpit na jednotlivé budovy nebo jejich skupiny. Výsledkem bylo nepřehledné vlastnictví velké části atomizovaného celku, podvázané ručením za různá bankovní dobrodružství devadesátých let. Některé budovy změnily funkci, z mnoha míst areálu zmizel život. Počátkem nového tisíciletí rostla potřeba vrátit do prostředí továrny organizovanost, zejména v oblasti infrastruktury.
Záměrem je vytvořit integrované kulturní centrum, ve kterém se budou nacházet tři instituce: Krajská knihovna Františka Bartoše, Krajská galerie výtvarného umění ve Zlíně a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Centrum bude uchovávat, prezentovat a rozšiřovat ojedinělé kulturní dědictví regionu jako inspiraci pro lidskou kreativitu v nejširším slova smyslu. Záměr předpokládá rovněž vytvoření živého veřejného prostoru mezi budovami, a to v ideální poloze u terminálu městské, regionální i nadregionální veřejné dopravy. Vznikne tak místo setkávání a odpočinku s výstavami, kavárnami, artshopy, nezaměnitelným mobiliářem, uměleckými díly a programy.

  • Realizace proměny: 2011–2013
  • Iniciátor proměny: Vedení Zlínského kraje, Libor Lukáš
  • Investor: Zlínský kraj, ROP Střední Morava
  • Projektant: A.D.N.S. PRODUCTION s.r.o., City Work s.r.o.
  • Realizační firmy: PSG-International a.s., Zlínstav a.s., PSG a.s., POZIMOS, a.s., Vodohospodářské stavby Javorník-CZ s.r.o., Metrostav a.s., STRABAG a.s., VESNA INTERIORS, s.r.o.

www.14-15.cz

před Zlínpo Zlín

Baťův institut 14-15 Baťův institut 14-15 Baťův institut 14-15 Baťův institut 14-15 Baťův institut 14-15 Baťův institut 14-15

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy