header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Ledčice U CinkůLedčice U CinkůObec Ledčice se rozhodla odkoupit venkovský dům zapsaný v Ústředním seznamu kulturních památek ČR a zachránit tak jednu z nejstarších budov v obci se zachovalými urbanistickými a historickými hodnotami z první poloviny 19. století jako odkaz budoucím generacím. Hospodářskou část, kdysi navazující na obytnou, bývalý majitel zbořil. Odkoupením nemovitosti se podařilo zachovat hlavní budovu a z ruin hospodářské stavby alespoň chlebovou pec a sklípek. Zájmem obce bylo objekt zpřístupnit veřejnosti a využívat jej z části jako muzeum i jako kulturní, společenské a informační centrum.
Obci Ledčice se podařilo hlavní budovu opravit a navazující objekt dostavět tak, aby zvnějšku odpovídal původnímu hospodářskému stavení. V přízemí historické stavby byla obnovena chlebová pec včetně zázemí. Z obou místností v prvním poschodí se stalo muzeum, jehož expozice zachycuje život obyvatel na venkově. Na ně navazuje víceúčelový sál s dřevěnou terasou. V přízemí dostavěné části se nachází kočárovna, keramická dílna, využívaná i pro jiné volnočasové aktivity, a sociální zázemí. Nemovitost slouží jako kulturní a společenské centrum. Setkávají se zde obyvatelé všech věkových kategorií od dětí po seniory. Věnují se zájmové činnosti, navštěvují kulturní, společenské a vzdělávací akce.

 • Realizace proměny: 2005–2013
 • Iniciátor proměny: Starostka obce Jiřina Michovská
 • Další partneři realizace proměny: Místní obyvatelé, členové zájmových spolků působících na území obce, místní podnikatelé a živnostníci včetně dobrovolníků.
 • Investor:
  Obec Ledčice
  Ministerstvo kultury ČR – Havarijní fond a Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím ORP
  Ministerstvo pro místní rozvoj ČR – Program obnovy venkova 
  Středočeský kraj – Fond rozvoje obcí a měst
 • Projektant: MURUS - monumenta renovamus, projekce, spol. s r.o., Ing. Jan Vinař
 • Realizační firma: DIPOS J&C spol. s r.o.

www.ledcice.cz

před Ledčice po Ledčice

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy