header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

3 MimoňBarokní budova „Špitálu“ s číslem popisným 101 v ulici V Lukách je jednou z mála kulturních nemovitých památek nacházejících se na území města Mimoň. Špitál dal v roce 1679 postavit tehdejší majitel Mimoně Johann Dominik Ignatz Putz z Adlershurnu. V budově bylo místo až pro 20 nemocných. Ve válečném mezidobí sloužil objekt jako městské muzeum. V letech 1964–1992 zde sídlila městská knihovna, od té doby již budova nebyla nijak využívána. V roce 2007 vznikla myšlenka na její obnovu jako městského muzea.
Dnes je zde nejen městské muzeum, ale také informační centrum.
Historicko-vlastivědná expozice v přízemí muzea seznamuje návštěvníky s historií Mimoně a přilehlého okolí. Část výstavy je věnovaná významné bitvě u Kuřívod v prusko-rakouské válce r. 1866. Využita je i bývalá umrlčí komora, kde si lze prohlédnout exponáty vztahující se k pohřebnictví. V dalších patrech budovy jsou pro návštěvníky pravidelně pořádány tematické výstavy, přednášky, klubové večery a koncerty. Impozantní podkrovní galerie nese jméno známého hudebníka, ilustrátora a malíře Jana Antonína Pacáka. I zde se konají výstavy různých umělců věhlasných i méně známých jmen. Citlivě rekonstruovaný prostor kolem muzea nabízí návštěvníkům odpočinutí v bylinkové zahrádce. Sem také byla umístěna opravená socha Jana Nepomuckého.

  • Realizace proměny: 2009–2010
  • Iniciátor proměny: Město Mimoň
  • Další partneři realizace proměny: Římskokatolická farnost Mimoň a Miasto Zlotoryja - Polsko
  • Investor: Město Mimoň, OP Přeshraniční spolupráce ČR–PR (projekt „Rozvoj cestovního ruchu v pohraničí, Turistické využití Zlotoryje a Mimoně)
  • Projektant: Ing. Jan Vinař

www.muzeummimon.cz 

1 Mimoň 2 Mimoň

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy