header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

00 KHK Dolni Brusnice titulKolem roku 1880 začal budovat krejčí Hetfleisch z Bílé Třemešné klimatické Lázně u studně Mariánské, strategicky u cesty z nádraží v Bílé Třemešné na Zvičinský hřbet. Hetfleischovi nejenom dbali o renomé lázní, ale zachovávali i kultovní tradice zdejší Mariánské studánky, jejíž voda je odpradávna považována za léčivou. Proto v roce 1891 postavili u pramene zděnou kapličku, která byla v roce 1903 vysvěcena, a začaly se zde konat bohoslužby i oddavky – lázně se tak staly významným poutním místem.
Nad vchodem do kapličky je reliéf Panny Marie Sedmibolestné v podobě prosté ženy v šátku – místní tvrdí, že zde je zpodobněna manželka pana Hetfleische.
V souvislosti s pozdějším přechodem Lázní do majetku ROH však kaplička postupně značně chátrala, až byla okna rozbitá, střecha téměř neexistovala, vnitřní výzdoba byla v dezolátním stavu. Kaplička se dostala i na seznam ohrožených památek v ČR.
Kaplička prochází od r. 2008 postupnou renovací zvenčí i zevnitř, má zavedenou elektřinu, takže v noci září z úpatí vrchu Zvičina do širokého okolí. Výmalbu interiéru zvládly v r. 2012 na výbornou děti ze základní školy v blízkém Nemojově. Kaplička je přístupná veřejnosti a opět slouží svému účelu.
Zajímavá je vazba kapličky s Mariánskou studánkou. Pro přítomnost řady minerálních prvků byla voda používána ke koupelím i pitným kůrám a od roku 2012 nese označení Podkrkonoší regionální produkt s názvem Pramenitá voda ze Studně mariánské v Lázních pod Zvičinou.
V renovované kapličce se dnes pořádá řada akcí, jako např. velikonoční mše, oslava noci kostelů, vánoční živý betlém.
Více o kapličce i zajímavých klimatických lázních se můžete dočíst v knížce s názvem „Lázně u Mariánské studně pod Zvičinou – historie a současnost“ nebo na stránkách informačního centra www.ticpodzvicinou.cz.

  • Realizace: od 2008
  • Iniciátor proměny: Nancy Engelen, současná majitelka
  • Investor: Společnost Pod Zvičinou s.r.o. v rámci revitalizace celého areálu Lázní pod Zvičinou

01 KHK Dolni Brusnice pred 02 KHK Dolni Brusnice po 03 KHK Dolni Brusnice 2005 04 KHK Dolni Brusnice 2008 05 KHK Dolni Brusnice 06 KHK Dolni Brusnice 07 KHK Dolni Brusnice 08 KHK Dolni Brusnice 09 KHK Dolni Brusnice 10 KHK Dolni Brusnice 11 KHK Dolni Brusnice 12 KHK Dolni Brusnice 13 KHK Dolni Brusnice 15 KHK Dolni Brusnice 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy