header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

00 ULK Markvartice titulKostel v Markvarticích je jednou z řady sakrálních památek na Děčínsku, která byla po 2. světové válce postižena odchodem původních obyvatel. Obnovuje se z naprosté ruiny. V roce 2003 věřil v její znovuzrození málokdo. Ještě v šedesátých letech byl kostel zastřešený a dominantou zničeného vnitřního prostoru kostela zůstávaly působivé barokní obrazy umístěné po obvodě kůru, vysoko nad hlavním prostorem lodě kostela. Na přístupové cestě od Veselí stála novogotická socha madony. Stav kostela se ale stále zhoršoval, vybavení kostela postupně podléhalo devastaci. Část byla údajně převezena do blíže neurčených kostelů na Slovensko, něco se zřejmě nachází v obnoveném kostele v Růžové. V roce 2000 z markvartického kostela zbývaly už jen holé obvodové zdi porostlé břízami. Jen věž si uchovala zastřešení a část nosných trámů schodiště. Markvartický kostel se stal symbolem zničených kostelů v regionu.
Dnes kostel sv. Martina prochází celkovou obnovou, která se již přesunula do své finální fáze. V letech 2013 se pokročilo se stavbou dvoupatrové hudební kruchty, jsou obnovena tři podlaží ve věži, včetně schodišť, a okenní otvory dostaly barevné vitráže. Každé okno symbolizuje hlavního patrona některé z německých diecézí, jako poděkování farnosti za finanční pomoc při znovuvybudování kostela z naprosté ruiny. V roce 2014 se podařilo kostel vymalovat dle dochovaných fotografií. V roce 2015 se pokračovalo s opravou interiéru kostela, dokončují se obě podlaží kruchty, nové dveře, podlaha v celém kostele. Opravuje se rovněž ohradní zeď kolem kostela. Na opravu ale stále čeká torzo kaple sv. Kříže. Stavba kostela je sledována širokou veřejností a místní i sousedé z okolních obcí se těší na okamžik, kdy bude dokončena a slavnostně požehnána.

  • Realizace: 2003–2016
  • Iniciátor proměny: Římskokatolická farnost Markvartice u Děčína
  • Investor: Ministerstvo kultury ČR, Česko-německý fond budoucnosti, německá biskupství a arcibiskupství, farnosti z Moravy

01 ULK Markvartice pred.1999 02 ULK Markvartice po 04 ULK Markvartice 03 ULK Markvartice

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy