header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Na počátku proměny byla iniciativa dvou maminek, které se nechtěly smířit s tím, že školní zahrada se od dob jejich dětství prakticky nezměnila. Vnímaly ji jako nádherný prostor s nevyužitým potenciálem, kde z každého koutu dýchala inspirace, ale také desítky let nezájmu a zanedbanosti. Budova mateřské školy vyrostla na pozemku už v roce 1976 a v té době byly také na zahradě instalovány kovové herní prvky, které zde vydržely až donedávna. Prolézačky, houpačky, kolotoče a klouzačky během let postupně ztrácely funkčnost a měnily se v nebezpečné objekty, které byly školce spíše na obtíž. Některé prvky se sice podařilo obměnit, zahrada ale silně volala po celkové obnově. Maminky proto ve spolupráci s ředitelkou školy připravily projektový záměr a přihlásily se do programu Zahrada hrou, jehož prostřednictvím Nadace Proměny Karla Komárka podporuje rozvoj školních zahrad.
Školku navštěvuje více než 100 dětí a zahradu využívají i žáci Základní umělecké školy, skauti nebo rodičovský klub, který tu pořádá různé akce. S podporou nadace se do projektu postupně podařilo zapojit všechny, včetně řady dobrovolníků. Rozlehlý prostor je rozčleněn školní budovou do několika zón, jejichž odlišnost zdůraznilo nové řešení navržené architekty Fišerem a Špoulou. Zahrada tak umožňuje putování po různých „krajinách“ a poznávání proměnlivosti přírody. Na „paloučku“ je místo pro společné hry a zimní radovánky, v létě děti najdou osvěžení v mlhovišti v „hájku“, „lesík“ pak ukrývá originální prvky od výtvarníka Lukáše Gavlovského: oblíbený slaměný domek se zatravněnou střechou nebo bludiště z proutí. Při úpravách zahrady se zrecyklovala i řada původních prvků a materiálů. Kolem teras školky, nově zastíněných pergolami, jsou vyvýšené záhony, o které pomáhají pečovat děti.

 • Realizace: 2011–2013
 • Iniciátor proměny: Alice Jirásková a Štěpánka Šoupalová
 • Investor:
  • Nadace Proměny Karla Komárka – program Zahrada hrou
  • Město Český Brod
 • Další partneři realizace proměny:
  • Rodiče a děti, přátelé školky, učitelé a zaměstnanci MŠ Kollárova, členové Skautského střediska Ing. Ládi Nováka, zaměstnanci Nadace Proměny Karla Komárka, KKCG a MND
 • Projektant: MgA. Ing. arch. Michal Fišer, Ing. Štěpán Špoula, MgA. Lukáš Gavlovský
 • Realizační firma: Ing. Ján Rákocy, Petr Černohorský

Webové stránky: http://www.msletadylko.cz/

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy