header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

15 02 27 TZ setkání v kavárně - českoněmecká spolupráce foto Martin Navrátil

Výstava Má vlast cestami proměn šíří souznění

Ve Fantově kavárně na pražském hlavním nádraží si po rekonstrukci haly ještě kafe běžně nedáte, i když už je krásně opravená. Ale ve čtvrtek 26. 2. se tu ale káva podávala! Sešla se tu příjemná společnost, kterou spojovala národní putovní výstava Má vlast cestami proměn a plány mezinárodního souznění. Nevěříte? Do 31. března zde můžete vidět kolekci z krajů  Královéhradeckého, Libereckého, Prahy a Vysočiny. Najdete zde lákavé typy na výlety a obdivuhodné proměny našeho společného domova. Mnohé z nich mají na svědomí skupinky lidí, jejichž původ reflektuje pohnuté dějiny naší země. Češi a Němci. Dvě etnika, která tu spolu žijí už stovky let.

Zástupci pořadatelské Asociace Entente Florale CZ – Souznění a zástupci Českých drah,
kteří s výstavou pomáhají,  se zde setkali s představiteli dvou organizací sdružující obyvatele německé národnosti na našem území: Paní Irenou Novákovou, předsedkyní spolku Kulturverband - Kulturním sdružením občanů německé národnosti v ČR, a panem Martinem Dzingelem, předsedou spolku Landes Versammlung - Shromáždění Němců v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Společně spřádali plynnou češtinou plány pro letošní a příští ročník výstavy.  A bylo tu i jinak živo – zastavovali se cestující a zejména cizinci od vlaků k autobusu mířícímu na letiště. Výstava i káva jim zpříjemnily čekání.

Zajímá vás, na čem se přítomní dohodli? Přijďte se osobně přesvědčit v sobotu 9. května na Vyšehrad, kde bude v 11 hodin slavnostně zahájen 7. ročník výstavy. Uvidíte sami. A také okusíte krajové speciality, potkáte se se známými osobnostmi a zažijete krásný den.

27. 2. 2015 Drahomíra Kolmanová

IMG 4593 IMG 4595 IMG 4608