header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Pan Jan Rašovský je vzácnou osobností výstavy Má vlast cestami proměn. Je to filantrop. Podporuje obnovu kulturních památek v naší zemi, zejména v Jihomoravském regionu.

V roce 2012 se seznámil s památkářkou Ing. Dagmar Fetterovou, kterou okamžitě zaujal svou pomocí havarijním kulturním památkám. Nejdříve podporoval obnovu hradu Veveří, pak záchranu bývalé zámecké havarijní oranžerie v Lomnici. Měl nesmírnou radost, když se záchrana této zajímavé stavby v roce 2014 podařila. V loňském roce byl osobně zapojen do 10. jubilejního ročníku Má vlast cestami proměn, kterou pořádá Asociace Entente Florale CZ – Souznění, z.s.

 Jeho pomoc spočívala v úhradě poplatku za přihlášení zajímavé proměny v Praze v Břevnově v klášterním areálu s názvem „Rehabilitace klášterní zahrady“. Po čtyřicetiletém chátrání byl klášter v roce 1990 vrácen bratrům benediktinům a od té doby probíhá postupná rekonstrukce. Zahrada břevnovského kláštera je dnes vyhledávaným místem pro odpočinek a meditaci. V obnovené oranžerii se nachází architektonický ateliér a galerie současného umění. Pokud Vás tato proměna „Rehabilitace klášterní zahrady“ číslo 82 zaujala, pan Rašovský Vás prosí o poslání hlasu na: www.cestamipromen.cz/hlasovani.

Jan Rašovský obdržel od Asociace Entente Florale děkovný dopis a pozvánku na slavnostní zahájení 10. ročníku výstavy Má vlast cestami proměn do Prahy na Vyšehrad. Poděkování se mu dostalo i z kláštera. Bohužel jeho zdravotní stav již nedovolil cestu do Prahy, takže mu byla akce zprostředkována pomocí fotografií a Katalogem 121 přihlášených proměn. 

Pan Rašovský se narodil 11. ledna 1921. Bydlí nedaleko Brna, je obdivovatelem a milovníkem hudby; jeho vášní do současnosti je hra na akordeon, kterou si zpříjemňuje dle možnosti svůj důchodcovský čas. Má velký smysl pro humor. Přestože už mu jeho zdraví nedovolí jezdit na výlety svým autem jako nedávno, neztrácí zájem o současné dění u nás, o přírodu a památky.

DSC02106

Velice si pana Rašovského vážíme. K narozeninám mu přejeme pevné zdraví, hodně lásky a zaslouženou úctu, zejména za jeho odpovědný vztah k památkám.

S úctou

Dagmar Fetterová, emeritní pracovník NPÚ, ÚOP v Brně

a Drahomíra Kolmanová, ředitelka Asociace Entente Florale CZ – Souznění, z.s.