header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Výstava Má vlast cestami proměn není sama, kdo putuje po krajích. Občas se vydají na cesty i její organizátoři. V úterý 19. září jsme navštívili Turnov a s místními zájemci jsme mluvili o výstavě, jejím smyslu a hlavně o příbězích různých proměn - záchranách opomíjených míst, které výstava přináší. Turnov sám hostil výstavu v průběhu léta a podle místních se těšila velkému zájmu.

Drahomíra Kolmanová, ředitelka Asociace Entente Florale CZ – Souznění a zakladatelka výstavy, zahájila večer přednáškou o výstavě a tvůrcích proměn. Během setkání padl například velmi praktický dotaz, zda výstava prezentuje pouze proměny, které byly provedeny v uplynulém roce. Není tomu tak. Pro vystavení není podstatné, kdy byla oprava či rekonstrukce chátrajícího místa provedena. Jediné kritérium, které se výstava snaží dodržet je, aby si stav před rekonstrukcí pamatovala většina místní veřejnosti, tudíž aby fotografie na panelech skutečně připomínaly zpustošený stav, který mají lidé ještě v paměti.

Přicházejí nové příběhy

Během večera jsme navíc dostali tipy hned na dvě další proměny, které by se mohly stát součástí dalšího ročníku výstavy v roce 2018.

„Byla to skvělá iniciativa místních obyvatel. Uspořádala se petice a pak i sbírka. Opravila se kaplička a náves,“ vyprávěla Eva Kordová, organizátorka besedy z Městské knihovny Antonína Marka v Turnově. Řeč byla o kapličce v Mašově, na okraji Turnova.

Druhý tip na proměnu jsme zažili na vlastní kůži. Dům na Sboře, kde se setkání uskutečnilo, dostal sám před několika lety nový kabát a byl tak zachráněn před zchátráním. Jedná se o původní bratrskou modlitebnu a také rodný dům Antonína Marka, turnovského rodáka, vlasteneckého kněze, překladatele a zakladatele turnovské knihovny, druhé nejstarší v ČR. Dnes Dům na Sboře slouží Českobratrské církvi evangelické a je místem kulturního dění a setkávání.

Už se těšíme, až obdržíme fotodokumentaci a příběhy obou proměn. Pokud se vše vydaří, spatříte je mezi proměnami jubilejního desátého ročníku výstavy příští rok.

Víte sami o zdařilé obnově památky či dalších objektů ve veřejném prostoru? Nebo jste sami jejich tvůrci? Pochlubte se svým dílem na putovní výstavě Má vlast cestami proměn. Napište nám. Registrace proměn do dalšího ročníku je již otevřena.

 

DSC00667thumb DSC00683Turnov MV 20170919 Dům Na sboře finDSC00681