header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Roku 1817 přichází do Mariánských Lázní zahradník Václav Skalník a radí zdejšímu opatu při plánování nových lázní. Vznikl tak plán anglického parku s centrální kolonádou. Jedinečný byl v tom, že projekt výstavby domů navázal až po projektu parků. 70. léta 20. století přinesla  rekonstrukci kolonády i okolních prostor. V 80. letech do parku přibyla Zpívající fontána.
Od roku 2007 probíhala postupná revitalizace sadů, rozdělená do několika etap, např. obnova Labutího jezírka, pěšin, osvětlení či památníku osvobození americkou armádou. Vše zakončila instalace soch mocnářů.
Při obnově byly zrušeny asfaltové komunikace. Nahradily je kamenná dlažba a hlinitopísčitý povrch. Zásadní proměnou prošla vstupní plocha parku, kde byl odstraněn monumentální pomník osvobození Rudou armádou. Zmizela také bariéra schodiště při průchodu do parku. Plochu
doplnila kašna s vývěrem Balbínova pramene. Sochy mocnářů připomínají setkání krále Edwarda VII. a císaře Franze Josefa I. ve městě. Nechybí ani nový mobiliář. Smyslem obnovy vegetace byl částečný návrat „rozvolněnosti“ do stavu před sto lety, vytvoření vzdušného prosvětleného prostoru a zvýšení atraktivity „zapomenutých“ prostorů. Účelem nebylo radikálním způsobem přetvořit tento klenot, ale podtrhnout myšlenku vtisknutou do krajiny nejvýznamnějším českým zahradním architektem Václavem Skalníkem.
Park žije klasickým lázeňským životem. Je hezké, že již přes 200 let má stále stejný účel, je nedílnou součástí lázeňské léčby a slouží k načerpání sil návštěvníků. Se svou proměnlivostí v průběhu roku je krásný v každém ročním období: na jaře, kdy se probouzí k životu, v letním čase, kdy zazáří květinovou výzdobou, podzim jej pozlatí barvami padajícího listí, v zimě se ukládá ke spánku a mohutné stromy vnáší do parku klid.

  • Období realizace: 1. 11. 2007 – 11. 5. 2014
  • Iniciátor: Zdeněk Král, starosta, Jiří Chval, místostarosta, Ing. Vladimír Dufek
  • Investor: město Mariánské Lázně
  • Dotace: OPŽP, ROP Severozápad z Evropského fondu pro regionální soudržnost,  rok 2012
  • Další partneři: Ing. Jaromír Bartoš, ředitel muzea, MUDr. Antonín Somol, Vítězslav Eibl, sochař, Albert Králíček, sochař
  • Projektant: Ing. Vladimír Dufek, Ing. arch. Dalibor Urbanec, Ing. Ivan Hložek, Ing. Jan Hovorka
  • Autor architektonického návrhu: Ing. Vladimír Dufek, Ing. arch. Dalibor Urbanec
  • Realizátor: SWIETELSKY stavební s.r.o., Zahradní a parková spol. s r.o.

Webová stránka proměny 
Facebook proměny

 

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy