header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Železniční stanice Hrušovany nad Jevišovkou–Šanov leží na trati mezi Znojmem a Břeclaví, v katastru obce Šanov. Z původní stanice zprovozněné 15. září 1870, na trati mezi Brnem a Vídní, se stala uzlová stanice s trasami na Brno, Znojmo, Břeclav a Hevlín. Byla rovněž stykem dvou drah, a to StEG a Dráha Břeclav-Mikulov- Hrušovany. To si vyžádalo i dvě výpravní budovy až do zestátnění, kdy pak bylo zapotřebí jen jedné. Z druhé budovy se stal objekt pro bydlení.
Výpravní budova prošla zásadnější opravou naposledy v roce 1968. Využití se postupem času značně měnilo, v návaznosti na potřeby dráhy, až do podoby, kdy byly budovy z části nevyužité, zastaralé a nevyhovující. Což nahrávalo optimalizaci a celkové opravě včetně demolice části objektu, který byl v havarijním stavu a architektonicky nezapadal do konceptu budov v celé stanici. Z budovy opadávaly omítky, tepelněizolační vlastnosti pláště byly špatné, prvky vybavení a instalace dožité a zastaralé.
Rekonstrukcí se podařilo dosáhnout plného využití všech prostor. A to pro potřeby dráhy i cestujících. Budova nyní svým vzhledem i interiérem plně odpovídá dnešním potřebám a trendům, přestože se podařilo zachovat historizující ráz zapadající do architektury celé stanice. Opraveny byly dvě stávající bytové jednotky, prostory pro cestující veřejnost, pokladna, vestibul a byly vybudovány veřejné toalety. U budovy došlo k opravě zastřešení a vytvoření prostoru pro kola, vzniklo také nové parkoviště. Opravou prošel i plášť objektu. Prostory pro veřejnost jsou nyní bezbariérové.

  • Období realizace: 8. 1. 2020 – 19. 1. 2022
  • Iniciátor: Správa železnic, státní organizace
  • Investor: Správa železnic, státní organizace
  • Projektant: T PROJEKT AED s.r.o.
  • Autor architektonického návrhu: Ing. Pavel Tuček
  • Realizátor: STRABAG Rail a.s.
  • Fotografie: archiv Správa železnic
  • GPS souřadnice proměny 48.8100739N, 16.3830606E

https://www.spravazeleznic.cz/
https://www.facebook.com/Spravazeleznic/

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy