header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Proces přípravy přeměny zařízení Domov Sluneční dvůr začal v roce 2007, kdy se organizace zapojila do pilotního projektu Ministerstva práce a sociálních věcí zaměřeného na podporu transformačních procesů v zařízeních ústavního typu. Většina tehdejších klientů žila v klasickém ústavu. Smyslem změn bylo odstranit dojem nemocničního prostředí či vězení a vytvořit místa, která klienty více podporují. Nově vzniklý typ zařízení nabízí domov dospělým s mentálním a kombinovaným postižením.
Areál v Jestřebí se proměnil k nepoznání. Původní tři domky byly zbourány, místo nich stojí nový jednopodlažní objekt se třemi vzájemně propojenými domovy. Dvoupatrová budova, která poskytuje zázemí pro vedení domova a prostory pro provozování centra denních aktivit pro klienty Domova Sluneční dvůr, prošla celkovou rekonstrukcí.
V nových domovech žijí klienti ve skupinových domácnostech po 6 osobách. Každý má svůj vlastní pokoj. Společné jsou obývací pokoj, kuchyň, sociální zázemí a prádelna. V rámci nové koncepce služeb jsou obyvatelé domova podporováni k větší samostatnosti a zapojováni do běžných aktivit každodenního života, jako je vaření, praní nebo nákupy. S podporou odborného personálu, v přirozeném sociálním prostředí, jsou součástí místní komunity.

  • Období realizace: říjen 2019 – prosinec 2021 Iniciátor: Liberecký kraj – odbor sociálních věcí
  • Investor: Liberecký kraj Projektant: Ing. Pavel Kříž, ABC Works CZ s. r. o.
  • Autor architektonického návrhu: Ing. Pavel Kříž a Ing. Zeno Veselík MBA, ABC Works CZ s. r. o.
  • Realizátor: STAVEBNÍ SPOLEČNOST GUTTENBERG s.r.o.
  • Fotografie: archiv Krajského úřadu Libereckého kraje a Domova Sluneční dvůr
  • GPS souřadnice proměny 50.6108044N, 14.6055111E

Transformace - Domov Sluneční dvůr - lokalita Jestřebí
Domov Sluneční dvůr, p.o.

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy