header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Budova dnešních dílen vznikla v letech 1890–91 jako Exportní dům Richarda Haasis. Autorem honosné neorenesanční budovy byl jablonecký stavitel Carl Daut. Budova je od 3. 5. 1958 památkově chráněna, škola v ní působí od roku 1955.
Na začátku přípravy projektů do Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) v roce 2016 bylo vybráno 8 středních škol v Libereckém kraji, ve kterých mělo vzniknout tzv. centrum odborného vzdělávání. Jednou z těchto škol byla i Střední škola řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou. Mělo dojít ke kompletní rekonstrukci budovy dílen v Podhorské ulici, které byly v nevyhovujícím stavu. Po získání dotace z IROP začala rekonstrukce budovy. Nedlouho na to se v budově zřítil strop a přilehlé stěny, což celou práci značně zkomplikovalo. Objekt bylo nutné zabezpečit proti zřícení a rozhodnout, zda v projektu nadále pokračovat. Jestliže ano, jakým způsobem a v jakém rozsahu. Pro zachování bezpečnosti musela být uzavřena přilehlá komunikace. Stavební práce bylo nakonec nutné rozšířit i o činnosti nad rámec původního plánu. Termín dokončení se posunul o více než dva roky, výsledek ovšem stojí za to.
V lednu 2022 byly zrekonstruované prostory zpřístupněny nejen veřejnosti na dni otevřených dveří, ale především studentům. Ti využívají zrenovované dílny zaměřené na výrobu bižuterie, šperků a zpracování skla v rámci své praxe. Vybavení dílen a technologie pro výuku byly vybírány ve spolupráci se sociálními partnery s ohledem na potřeby jednotlivých oborů. Celá budova působí moderně, vzdušně a lehce. Podařilo se vybudovat zázemí pro odbornou praxi studentů, které odpovídá 21. století.

  • Období realizace: září 2016 – prosinec 2021
  • Iniciátor: Liberecký kraj – odbor školství, mládeže, tělovýchovy a sportu
  • Investor: Liberecký kraj Projektant: Hlaváček - architekti, s.r.o.
  • Autor architektonického návrhu: Hlaváček - architekti, s.r.o.
  • Realizátor: BAK stavební společnost, a.s.
  • Autor (autoři) fotografií archiv Krajského úřadu Libereckého kraje
  • GPS souřadnice proměny 50.7291528N, 15.1754236E

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy