header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Noční požár 3. března 2014 způsobil téměř úplnou zkázu Libušína, jedné z nejvýznamnějších staveb architekta Dušana Sama Jurkoviče z roku 1899. Zpráva o něm vzbudila velkou pozornost nejen v České republice, ale i v zahraničí, dokonce v zámoří. Snaha bezpočtu lidí podpořit jeho obnovu jasně ukázala mimořádnou hodnotu této stavby. Tyto skutečnosti utvrdily Valašské muzeum v rozhodnutí obnovit památku do původní krásy. Společnými silami odborníků Valašského muzea, památkářů a realizační firmy vzniklo mimořádné dílo spojující nejlepší řemeslnou tradici s moderními technologiemi.
Obnova byla realizována formou vědecké rekonstrukce. Cílem bylo znovu použít autentické prvky, které se dochovaly nejen na místě, ale také ty uchované v depozitáři muzea, s využitím tradičních technik a nářadí. Dřevo bylo káceno dle historických zvyklostí po úplňku a stahováno koňskými potahy. Tesaři ručně tesali z kulatiny trámy a hoblovali každý kousek dřeva. Objekt byl po částech převážen na Pustevny a sestavován. Dodržení tvarové přesnosti umožnily uchované původní prvky v depozitáři a rozsáhlá fotodokumentace z minulých let. V současnosti má Libušín celkem 17 odstínů barev. Ručně hoblovaný nábytek je kopií původního, včetně barevnosti.
Výzkumy umožnily obnovu posunout do roku 1925, kdy byl komplex Libušína plně hotov a barevnou podobu navrátit do roku 1899. V interiéru byla navrácena původní podoba Alšovým obrazům, podle nalezeného střepu vznikla funkční kopie kachlových kamen. Díky zakrytí se dochovaly polychromované stropní trámy s rostlinnými motivy a datací 1891, pocházející z nejstaršího objektu na Pustevnách. Skleněný malovaný strop byl proveden dle Jurkovičova návrhu a jedné fotografie. Do objektu byla nově zbudována téměř neviditelná rampa pro invalidy a potřebné technologie.

  • Období realizace: červenec 2016 – květen 2020
  • Iniciátor: Národní muzeum v přírodě, p.o., Rožnov pod Radhoštěm
  • Investor: Národní muzeum v přírodě, p.o., Rožnov pod Radhoštěm; Financováno: Ministerstvo kultury, Národní muzeum v přírodě, pojištění Kooperativa, veřejná sbírka, dary; Hlavní dárci: Lesy České republiky, s.p., Vojenské lesy a statky s. p., Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj, MěstoOstrava, Prazdroj Plzeň
    Projektant: Masák & Partner, s.r.o.
  • Realizátor: ARCHATT, s.r.o.
  • Další partneři: Teslice CZ s.r.o., Hot energy s.r.o., SKS Blansko s.r.o., Klika PB s.r.o., FASS,s.r.o., KateřinaKrhánková, Jiří Bláha, Šárka Hyklová, Megastro CZ, s.r.o., Fiala Stolařství, s.r.o.
  • Fotografie: Jan Kolář, Národní muzeum v přírodě, p.o.
  • GPS souřadnice proměny 49.4896744N, 18.2654061E

www.nmvp.cz
Facebook proměny

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy