header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Uprostřed Obce Bělá u Jevíčka stála budova bývalé kuželny, postavená v akci Zet místními občany v polovině 20. století. V minulosti byla hojně navštěvována, avšak postupem let zůstala nevyužitá a chátrala. Pouze menší část budovy užíval myslivecký spolek jako klubovnu. Čas od času se objevovaly návrhy na přestavbu budovy pro kulturní a sportovní potřeby obyvatel obce s využitím prostoru i před kuželnou, ale bohužel vždy zůstalo pouze u plánů. Přitom kulturní život v obci postupně upadal.
Po komunálních volbách v roce 2014 se v zastupitelstvu obce sešli lidé, pro které se stavba kulturního domu stala prioritou a následně schválili realizaci projektu. Poté to byl úkol zejména pro starostu obce Petra Nárožného, proměnit sen v realitu. Pustil se do toho ve spolupráci s místními spolky a podnikateli. Začalo se demolicí kuželny, zachována zůstala pouze klubovna. Protože projekty tohoto typu nebyly dostatečně dotačně podporovány, obec zvolila poměrně úsporné řešení. Stavba neprobíhala snadno, řešily se velké problémy s tekutými písky, prameny vody i s dodavatelskou firmou.
Od slavnostního otevření v červenci 2019 jsou prostory hojně využívány. Místní občané i zájemci z širokého okolí přicházejí s objednávkami termínů na svatby, rodinné oslavy a jubilea. Obec zde pořádá kulturní akce, vystoupení divadelních souborů a umělců, setkávají se zde senioři, děti i rodiče, místní hasiči organizují soutěže o nejlepší pálenku. Objekt je pravidelně využíván, a to dělá všem, kteří se na jeho realizaci podíleli, velikou radost. Vedení obce má další velké plány na využití venkovních prostor pro multifunkční sportovní hřiště a krytou dřevěnou terasu.

  • Období realizace proměny: únor 2015 – červen 2019
  • Iniciátor proměny: Zastupitelstvo obce Bělá u Jevíčka; Petr Nárožný, starosta
  • Investor: Obec Bělá u Jevíčka; Pardubický kraj v rámci programu Podpora realizace rozvojových projektů obcí v problémových regionech Pardubického kraje
  • Další partneři realizace proměny: Technický dozor investora p. Ivan Kopřiva.
  • Projektant: Ing. Miroslav Meixner
  • Autor fotografií: Petr Nárožný

Webová stránka proměny Bělá u Jevíčka
Facebook proměny

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy