header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Kaplička zde existovala podle záznamů v mapách již v 18. století. Sloužila nejen jako duchovní místo, ale pocestným poskytovala i útočiště v nepříznivém počasí. Údajně zde poslové z olomouckého Hradiska, nesoucí zprávy na sever, trávili noc. Po II. světové válce, kdy bylo vysídleno německé obyvatelstvo, začala kaplička chátrat a začátkem 70. let zcela zanikla. O její obnovu usiloval dlouhá léta místní nadšenec pan Jaromír Machala, který se společně s bratrem věnuje obnově sakrálních staveb v regionu. V roce 2020 si obec připomínala 800 let od první písemné zmínky. K příležitosti tohoto výročí se zastupitelé rozhodli kapli obnovit.
Původním záměrem bylo postavit kopii kaple dle zachované dobové fotografie. Oslovený architekt Petr Leinert však zastupitele přesvědčil, že dělat věrnou kopii původní stavby není cesta správným směrem. Argumentoval, že každá doba má svůj styl, charakter staveb a použitý materiál, což je i následně znakem doby, ve kterém stavba vznikla. Nakonec se zastupitelé jednomyslně shodli na podobě nové kaple. Za obcí tak vyrostla moderní stavba, která má v sobě prvky místního materiálu a odkazuje tak na původní kapli.
Zanedbané a zarostlé místo, o kterém většina kolemjdoucích netušila, že zde bývala nějaká stavba, se stalo pro obec i širší okolí novým místem setkávání. Zastavují tu cyklisté, turisté i auta. Všichni se rádi pokochají nádherným výhledem do krajiny. V kapli zůstala zachována možnost skrýt se před špatným počasím díky široké lavici, na které může návštěvník případně i složit hlavu. Místo se stalo symbolem toho, že se dokážeme ohlédnout do minulosti za odkazy našich předků a zároveň vybudovat poselství pro budoucí generace. I proto byla kaplička pojmenována Kapličkou na křižovatce cest. Zvelebování okolí pokračuje, na podzim zde místní vysadili ovocnou alej, která lemuje jednu z cest. V roce 2021 bude výsadba pokračovat a cesta ke kapličce bude propojena na nedalekou značenou turistickou trasu.

  • Oddobí realizace proměny: květen–srpen 2020
  • Iniciátor proměny: Jaromír Machala
  • Investor: obec Domašov u Šternberka; Nadace ČEZ Pomáhej pohybem
  • Další partneři realizace proměny: Občané Domašova a podporovatelé obce poskytli finanční dary a původní břidlicové plotny.; Nedaleký břidlicový lom věnoval břidlicové solitéry. Sochu madony vyřezal a věnoval amatérský řezbář p. Topič.; obec Bělkovice – Lašťany
  • Projektant: Ing. arch. Petr Leinert
  • Autor fotografií: David Sedlák

Webová stránka proměny obec Domašov
Facebook proměny

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy