header-floriade header-podvecery header-nadrazi header-cestami proměn  |  FB YouTube stažený soubor en

Dům Rybova č. p. 287 patří mezi nejstarší budovy ve městě, pochází zhruba z roku 1860 a je v majetku města. Před rekonstrukcí byl stavebně degradován, v části pavlače hrozilo zřícení. Dřívějším majitelem byla rodina Pirníkova, známá po mnoho generací jako rodina řezníků.
Charakteru domu se přizpůsobila i rekonstrukce. Projektant Jiří Toman ponechal původní členění objektu včetně průjezdu s klenbou. Zachoval také původní sklep, ve kterém je obnovena studánka. Klenby parteru i pavlač byly při rekonstrukci staženy ocelovými táhly. Pískovcové sloupy ve dvoře, které nesou pavlač, zůstaly zachovány. Město Přeštice jako řádný hospodář ve výběrovém řízení vybralo firmu BIS a.s., se kterou byla při rekonstrukci výborná spolupráce. Operativně řešila spolu s projektantem a investorem objevovaná tajemství starého domu.
V současnosti je v přízemí budovy ve čtyřech samostatně fungujících nebytových prostorách, které se ale dají propojit, umístěna občanská vybavenost – květinářství, obchod se zdravou výživou, manikúra a pedikúra. Všechny vstupní dveře do budovy (do obchodů i do vstupního prostoru k bytům) jsou provedeny z dubového masivu. V prvním patře jsou umístěny tři nadstandardně vybavené byty, které město Přeštice pronajímá.

  • Realizace proměny: červenec 2018 – leden 2019
  • Iniciátor proměny: město Přeštice
  • Investor: město Přeštice
  • Projektant: Jiří Toman
  • Realizační firma: BIS, a. s.
  • Autor (autoři) fotografií: Milan Janoch, Ing. Milan Havlíček

Webová stránka proměny město Přeštice

Na mapě zobrazeno 0 proměn
Proměny 2024
Proměny 2023
Proměny 2022
Proměny 2021
Proměny 2020
Proměny 2019
Proměny 2018
Proměny 2017
Proměny 2016
Proměny 2015

Plánování trasy